K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ośrodek autoprzeszczepów

0

Oddział Hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku szykuje się do uruchomienia ośrodka przeszczepu szpiku kostnego. To będzie jedyne takie miejsce na Pomorzu Środkowym.

Duże ułatwienie dla pacjentów walczących z białaczką szykuje wojewódzki szpital w Słupsku. Placówka medyczna planuje otwarcie ośrodka umożliwiającego przeszczep szpiku kostnego. Obecnie najbliższa klinika transplantacyjna ulokowana jest w Gdańsku. Pod jej opieką znajdują się pacjenci z Trójmiasta i wschodnich terenów kraju.

Dzisiaj bez transplantacji tak naprawdę hematologia nie może zrobić kolejnego kroku do przodu – mówi dr n. med. Wojciech Homenda, ordynator oddziału hematologii. – Mamy nowe terapie, nowe leki, ale transplantacja jest nieodzowna, aby utrzymać postęp w leczeniu hematologicznym.

Ordynator oddziału zaznacza, że najważniejsze dla pacjenta oprócz wysoko wyspecjalizowanej kadry medycznej jest zaplecze techniczne, czyli – ogólnie rzecz biorąc – warunki szpitalne. Słupsk dysponuje bardzo dobrą bazą materialną, dlatego krok po kroku, przygotowując się do przejścia przez system akredytacji, kierownictwo szpitala planuje powstanie ośrodka transplantacyjnego, który dysponowałby bankiem komórek krwiotwórczych.

Oddział hematologiczny słupskiego szpitala obecnie leczy pacjentów ze wszystkimi schorzeniami krwi. Jednak po zakończeniu terapii chorzy muszą być przekazywani do ośrodka transplantacyjnego w Gdańsku, gdzie wykonuje się zabieg przeszczepu szpiku kostnego. Jeżeli podobny ośrodek uda stworzyć się w Słupsku, cały proces kuracji będzie realizowany na miejscu, a chory po leczeniu chemioterapią od razu trafi do ośrodka dokonującego przeszczepu.

Ordynator oddziału przyznaje, że pacjentów z schorzeniami krwi przybywa, co rodzi coraz większe potrzeby. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli zarządu szpitala, to taki ośrodek powinien powstać w Słupsku w ciągu roku.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.