K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Maraton sztuki

0

Dwudziestoczterogodzinny maraton sztuki zorganizowali uczniowie Drzewniaka w Słupsku. Wśród wielu działań artystycznych przygotowano między innymi pastisze będące interpretacją fotograficzną dzieł malarskich.

Przez 24 godziny uczniowie Drzewniaka wspólnie z młodszymi kolegami i koleżankami z gimnazjów będą uwalniać swoją kreatywność. Podczas trwającego do jutra maratonu sztuki uczestnicy imprezy zaangażują się w tworzenie rozmaitych artystycznych form.

Kinga Zaborowska, koordynatorka akcji, wyjaśnia, że warsztaty prowadzone są w zakresie fotografii, obróbki komputerowej, rysunku i malarstwa. W ramach tych dyscyplin mają powstać osobne efekty artystyczne. Zadaniem komputerowców będzie stworzenie gifów, przy czym wykorzystywać oni będą zdjęcia wykonane do pastiszu. Z kolei zaangażowani w rysunek ćwiczyć będą kreślenie postaci, a ci, którzy wybrali pędzle i farby, stworzą dużych gabarytów obraz.

Organizatorzy są pewni, że nikomu nie zabraknie sił, aby wytrwać do końca. Z myślą o uczestnikach twórczych działań przygotowano posiłki regenerujące, w tym obiad, kolację i śniadanie oraz kawę i herbatę.

Najwięcej pracy wymagały przygotowania do pastiszu polegającego na fotograficznym odwzorowaniu obrazów, przy czym aranżacje wykonywane mają być na żywo, z udziałem osób ucharakteryzowanych na wzór postaci z odtwarzanych dzieł malarskich. Ważna przy tym jest także dbałość o światło, jakie tworzyło klimat na płótnie, i próba jego przeniesienia do aranżowanej scenerii.

To obraz, sztuka, które wyszły z muzeów prosto do nas, a my jak najlepiej chcemy je przedstawić. Oprócz tego wpuszczamy w ten pastisz ruch, ożywiamy nasze obrazy – mówi Katarzyna Tomasik z ZSOiT.

Sami uczniowie bardzo entuzjastycznie podchodzą do udziału w 24-godzinnym maratonie sztuki.

To nasza inwencja twórcza, okazja, żeby się rozwijać, a przy tym zachęcać do tego naszych gimnazjalistów. W pewien sposób jest to dla nas reklama, bo pokazujemy, że aktywnie działamy w tym kierunku, aby tworzyć – podkreśla Oliwia Abrycka, uczennica ZSOiT.

Zwieńczeniem imprezy będzie zaplanowana na 2 czerwca specjalna wystawa podsumowująca maraton. Organizatorzy przedsięwzięcia mają nadzieje, że takimi działaniami zachęcą młodych ludzi do nauki sztuk plastycznych.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.