K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Festiwal Młodego Naukowca

0

Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku organizuje w przyszłym tygodniu trzydniowe wydarzenie. Festiwal Młodego Naukowca będzie okazją do spotkania uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych interesujących się naukami ścisłymi.

W Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku odbędzie się Festiwal Młodego Naukowca. Autorska impreza placówki składa się z cyklu warsztatów naukowych przygotowanych dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Chcemy porwać młodzież z ławek szkolnych i zajęć o wykładowym charakterze – mówi nauczycielka Maja Frąckowiak – w świat doznawania nauki. Przede wszystkim te różne zajęcia oddziałują na zmysły. Będzie można poczuć, dotknąć, zobaczyć, czegoś doświadczyć, wykonać eksperyment, a nawet zaprojektować swój pokój i z takim projektem wyjść. Gama propozycji jest szeroka, ale te działania odnoszą się do zainteresowań młodych ludzi. Będzie możliwość sprawdzenia swojej spostrzegawczości i logicznego myślenia. Pojawia się zagadki kryminalne, pokój przygotowany na wzór escape roomu, w który młodzież zostanie zamknięta na pół godziny. Rozwiązując zagadki, będzie się mogła z niego wydostać. Będą też zajęcia z matematyki, ale też specyficzne, bo trzeba będzie odpowiedzieć, na przykład, na pytanie, ile herbaty zmieści się w torebce w kształcie piramidki.

Marcin Kisielewski, nauczyciel ZSI odpowiada za cztery festiwalowe wydarzenia. – Na pierwszym z nich będziemy uczyć, jak za pomocą prostej konstrukcji i telefonu utworzyć hologram. Obiektem drugich zajęć będzie ciecz nienewtonowska. Będą ją zamieniali w ciało stałe bądź w ciecz. Kolejnym wydarzeniem będzie szkolna gra przygodowa, tak zwany Treasure Hunt. W kilkunastu miejscach zostaną ukryte kody QR, a uczniowie korzystając ze swoich telefonów komórkowych będą musieli je odszukać, wykonać zadanie, by na końcu zdobyć jakiś skarb. Z innymi nauczycielami organizujemy także międzyprzedmiotowy konkurs przyrodniczy, w który uczniowie będą odpowiadać na pytania za pomocą swoich telefonów i gromadzić potrzebne punkty – zapowiada Marcin Kisielewski.

Zdaniem organizatorów, takie podejście do nauki pomoże zaszczepić uczniom upodobanie do przedmiotów ścisłych. Prócz propozycji w postaci różnorodnych warsztatów, gier i zabaw, szkoła przygotowała także spotkania ze specjalnymi gośćmi. Maja Frąckowiak przypomina, że szkoła rozpoczęła współpracę z Politechniką Koszalińską i w piątek będzie gościć Anetę Kisiel, która poprowadzi zajęcia z kształtowania zachowań asertywnych. Natomiast dr Ewa Kasperska przybliży młodym ludziom zagadnienia chwytów reklamowych i znaku graficznego. Gościem specjalnym będzie także prof. Grzegorz Przekota. Dodatkowo młodzież zamierzająca w przyszłości kształcić się w kierunkach mundurowych będzie miała okazje sprawdzić się na strzelnicy.

Festiwal Młodego Naukowca odbędzie się w Zespole Szkół Informatycznych 23, 24 oraz 26 maja.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.