K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Muzealna noc

0

W najbliższą sobotę (20 maja) w Słupsku odbędzie się kolejna już Europejska Noc Muzeów. Na odwiedzających czekają atrakcje przygotowane przez Muzeum Pomorza Środkowego oraz inne placówki kultury.

Już od godziny 18 w sobotę na odwiedzających czekają atrakcje Europejskiej Nocy Muzeów. Zainteresowani będą mogli aż do godziny 23 zwiedzać słupskie placówki i instytucje kultury oraz uczestniczyć w przygotowanych z tej okazji imprezach.

Katarzyna Maciejewska z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zapewnia, że będzie mnóstwo atrakcji. Otwarte dla zwiedzających będą zamek i Młyn Zamkowy, a oprócz znanych ekspozycji pojawią się nowe. Swoje zbiory pokażą słupscy kolekcjonerzy. Na dziedzińcu zamkowym swoje śpiewy i pląsy zaprezentują słupscy harcerze. Dodatkowo będą robić watę cukrowa i podpłomyki. Do Nocy Muzeów włączyły się także dwa pobliskie kościoły. W popularnym Jacku odbędzie się koncert organowy, a w kościele św. Krzyża – świątyni ewangelicko-augsburskiej – odbędzie się projekcja filmu „Luter”, co jest nawiązaniem do obchodzonego jubileuszu 500-lecia reformacji.

W tę akcję włączyło się także Archiwum Państwowe, które oprócz prezentacji dokumentów związanych z historią miasta, zaplanowało również pokaz zdjęć związanych z otwarciem krypty w kościele św. Jacka. Obok możliwości zwiedzania muzealnych wnętrz i podziwiania zgromadzonych zbiorów, będzie też okazja zobaczenia na dziedzińcu zamkowym Szekspirowskiego „Snu Nocy Letniej”. Program zawiera również akcenty muzyczne.

Spodziewamy się – mówi Katarzyna Maciejewska – wielkiego zainteresowania, bo takie jest każdego roku. Przychodzi do nas około dwóch tysięcy osób. To jest dokładnie tyle, ile zmieści się w zamku. I ani jedna osoba więcej. Wtedy robi się za ciasno i przestaje być fajnie, ale bardzo się cieszymy, że tylu ludzi – przynajmniej raz w roku – do nas przychodzi, żeby zobaczyć co mamy nowego i co możemy im zaoferować. Zawsze jest szansa, że wrócą do nas w inny dzień i zobaczą wszystko na spokojnie.

Noc Muzeów jest też wyjątkową okazją do zobaczenia unikalnych zabytków związanych z historią naszego miasta w niepowtarzalnej wieczornej atmosferze.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.