K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Parafie bez wsparcia

0

Słupsk nie wesprze finansowo parafii w remoncie zabytkowych kościołów. Dla włodarzy priorytetem jest rewitalizacja ratusza, którą po niedawnej kontroli nakazał wojewódzki konserwator zabytków.

Miejskie parafie mają duży problem z dokończeniem remontów zabytkowych świątyń. Kościoły Mariacki i Najświętszego Serca Jezusowego przechodzą gruntowną rewitalizację, ale na jej zakończenie potrzebują jeszcze 1 200 000 złotych. Jeżeli wspólnoty nie znajdą tych pieniędzy, parafiom grozi odebranie pozyskanego dofinansowania unijnego na restaurację obiektów sakralnych. Z prośbą o wsparcie zwrócono się do miasta, jednak ono nie dysponuje takimi funduszami.

Prezydent Robert Biedroń przypomina, że w ostatnim budżecie zaplanował takie środki na remont kościołów. – Jeżeli mam pieniądze, to z chęcią się nimi dzielę. Jeżeli nie mam, to niestety, muszę siadać i zastanawiać się, gdzie je znaleźć. Jak na razie, dostałem decyzję konserwatora zabytków, że mam priorytetowo potraktować remont ratusza. Ja muszę wykonać decyzję konserwatora i zacząć remont ratusza – powiedział R. Biedroń.

W 2013 roku powstała uchwała przeznaczająca na remont starych kościołów ponad milion złotych. W swojej interpelacji upomniał się o nią radny Bogusław Dobkowski.

Zapytałem prezydenta – mówi radny – czy ta uchwała jest jeszcze ważna, obowiązująca. Jeśli tak, to trudno! Trzeba dać pieniądze i nie dyskutować. Jeśli nie, to rozumiem zdanie prezydenta. Jednak… My mówimy „kościoły”, a tu chodzi o zabytki! Nie mogą te kościoły stracić dofinansowania i nie mogą wstrzymać robót. Trzeba wspólnymi siłami… Spotykać się, rozmawiać, a ostatecznie chyba można kredyt bankowy wziąć. Zobaczymy, co z tego wyniknie. Ja jestem dobrej myśli. Sądzę, że nam wszystkim – słupszczanom, prezydentowi i parafiom – zależy, by te remonty zostały zrealizowane.

Rewitalizacja obydwu kościołów to wydatek rzędu 5,6 mln złotych. Cześć tej kwoty udało się pozyskać ze środków marszałkowskich. Natomiast wkład własny parafii w remont stanowi 40 % tej sumy. Jeżeli nie znajdą się na to pieniądze, dofinansowanie będzie musiało być zwrócone.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.