K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ogólnodostępny defibrylator

0

Na skwerze Rybaka zainstalowano automatyczny defibrylator zewnętrzny. To pierwsze tego typu urządzenie udostępnione na terenie Łeby. Sprzęt zakupiono ze środków centrum zarządzania kryzysowego burmistrza miasta.

Po wyjęciu z apteczki automatycznego defibrylatora zewnętrznego uruchamia się sygnał. Urządzenie znajduje się na jednej ze ścian budynku przy łebskim skwerze Rybaka. Sprzęt został zakupiony w celu podjęcia nagłej akcji ratowniczej. Wykonanie defibrylacji w ciągu trzech minut od zatrzymania krążenia pozwala na uratowanie życia. Marek Lacher z Centrum Zarządzania Kryzysowego UM w Łebie tłumaczy, że urządzenie to może obsłużyć nawet całkowicie nieprzygotowany do tego człowiek. Jest bezpieczne i krok po kroku prowadzi potencjalnego ratownika od czynności do czynności. Ma w sobie zainstalowany system diagnozujący, więc osoba, która podejmie się działań ratunkowych, na pewno nie zaszkodzi osobie ratowanej. Gdyby się okazało, że użycie tego urządzenia jest zbędne, system diagnozujący spowoduje, że ono nie zadziała.

Instruktaż udzielany jest głosowo, a głośność komunikatów dopasowywana jest automatycznie do poziomu hałasu. To istotna funkcja ze względu na lokalizację medycznego sprzętu. Marek Lacher nie chce mówić o kosztach tego urządzenia, ponieważ w wypadku ratowania zdrowia i życia są one sprawą wtórną. Natomiast każdy wandal, który spróbuje uszkodzić to urządzenie, musi zdawać sobie sprawę, że w konsekwencji może spowodować śmierć człowieka, który potrzebował takiego urządzenia.

Mieszkaniec Łeby w rozmowie z dziennikarką zaznaczył, że aparat ma wszczepiony kardiowerter, który pozwoli rozpoznać arytmię serca i przywrócić jego prawidłowy rytm. Uważa, że takie urządzenie w Łebie, w której latem przebywa tak wielu ludzi, jest bardzo potrzebne. Szczególnie w miejscu dość oddalonym od placówki pomocy medycznej. Dzięki defibrylatorowi można uratować człowiekowi życie, a przecież w wielu przypadkach pomoc udzielana choremu musi nadejść bardzo szybko. Łebianin wyraził życzenie, aby takich urządzeń w jego miejscowości było więcej. Niewykluczone, że automatyczne defibrylatory pojawią się również w innych punktach miasta.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.