K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Plastycy dla przedszkolaków

0

Licealiści z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku po raz kolejny twórczo współpracowali z Miejskim Przedszkolem nr 19. Tym razem popisali się wykonaniem ilustracji do książki o Słupskim Chłopczyku.

Przedszkole nr 19. w Słupsku jako jedyne w mieście może pochwalić się wydaniem własnej książeczki. „Jak Michałek ze Słupskim Chłopczykiem po Słupsku wędrowali”, bo tak zatytułowane jest opowiadanie. W prosty sposób przybliża ono najmłodszym historię miasta i pokazuje jego najpiękniejsze zabytki. To już druga taka przedszkolna publikacja.

Mirosława Mazurkiewicz, dyrektorka przedszkola i autorka opowiadania przypomina pierwszą książeczkę. Dzieciom trzeba było wytłumaczyć, kim jest Słupski Chłopczyk i jaka z nim wiąże się historia. Stanowiła ona rodzaj pomostu między tym, co dawne, a współczesnością. Druga część jest już całkowicie osadzona w teraźniejszości i pokazuje, jak pięknym miastem jest Słupsk. Autorka podkreśla, że kierowała się ideą, którą chciałaby dzieciom zaszczepić, czyli „jak dorosnę, to stąd nie wyjadę”. Niech oni zdobywają świat, ale niech wracają do nas – zakończyła M. Mazurkiewicz.

Jak na książkę dla dzieci przystało, wzbogacono ją o ilustracje. Za te odpowiedzialni byli uczniowie Liceum Plastycznego przy Zespole Szkół Technicznych w Słupsku. Za swój wysiłek, w ramach podziękowania, otrzymali okolicznościowe dyplomy. Nauczycielka tej szkoły, Katarzyna Tomasiak mówi, że tekst został podzielony na drobniejsze części, a uczniowie bądź sobie wybierali określone partie materiału, bądź były im przydzielane. One były dla nich podstawą do tworzenia ilustracji. Młodzi plastycy zawarli w nich autorskie skojarzenia z tekstem, ale też zamieścili słupskie zabytki. Ważne było, by ilustracje inspirowały dzieci do korzystania z tekstu.

Planowane jest wydanie trzeciej podobnej książeczki dla dzieci, w której twórcami grafik także będą plastycy z Drzewniaka.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.