K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szlakiem skrybów

0

Mieszkańcy miasta i okolic odwiedzili lęborskie muzeum, baszty oraz ratusz, które udostępniono nieodpłatnie zwiedzającym w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Główny wątek tegorocznej edycji wydarzenia dotyczył skrybów, kopistów oraz drukarzy.

Sobotnia noc należała do skrybów, kopistów oraz drukarzy, których można było spotkać odwiedzając lęborskie muzeum i baszty. Lęborczanie, podobnie jak było to w latach ubiegłych, tłumnie przekroczyli próg muzeum, aby zobaczyć ciekawe i ważne dla naszego regionu zbiory – między innymi zabytki pozyskane z nekropolii w Czarnówku. Na zwiedzających czekały liczne atrakcje, w tym koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu „Incantare” z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku.

Docierając na ostatnie piętro placówki, do galerii „Strome Schody”, można było wziąć udział w warsztatach drukarskich samodzielnego tworzenia odbitek metodą azjatycką oraz przy użyciu międzywojennej prasy marki Adana.

Wiele działo się również w lęborskich basztach nr 24, 27 oraz 32 – baszcie Lęborskiego Bractwa Historycznego. Dodatkowo otwarto także basztę Komitetu Terenowego Naczelnej Organizacji Technicznej w Lęborku. Prowadzono w niej zawody w pisaniu na maszynie na czas.

Najdłuższe kolejki zobaczyć można było w siedzibie lęborskiego ratusza. Ciekawość mieszkańców wzbudzał udostępniony z okazji Europejskiej Nocy Muzeów skarbiec.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.