K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Policjanci oskarżeni

0

Prokuratura Okręgowa w Słupsku opublikowała komunikat o sporządzeniu aktu oskarżenia przeciwko policjantom z lęborskiej drogówki. Wcześniej informowaliśmy o aresztowaniach funkcjonariuszy i o wszczęciu postępowania w ich sprawie. Poniżej zamieszczamy pełną treść komunikatu.

Akt oskarżenia przeciwko 4 policjantom Komendy Powiatowej Policji w Lęborku podejrzanym o niedopełnienie obowiązków służbowych oraz o przyjmowanie korzyści majątkowych, a także przeciwko 17 osobom podejrzanym o udzielenie korzyści majątkowej funkcjonariuszom Policji celem ich nakłonienia do naruszenia przepisów prawa skierowała do Sądu Rejonowego w Lęborku Prokuratura Okręgowa w Słupsku.

Śledztwo w tej sprawie wszczęto na podstawie materiałów uzyskanych przez Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji w Gdańsku. To właśnie funkcjonariusze z Gdańska ustalili policjantów zatrudnionych w Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lęborku , którzy wielokrotnie dopuścili się przyjmowania korzyści majątkowych podczas wykonywania czynności służbowych w toku kontroli drogowych.

W toku postępowania ustalono, iż policjanci przyjmowali łapówki w zamian za odstępowanie od obowiązkowego zatrzymania prawa jazdy, w zamian za obniżanie wysokości należnych mandatów karnych i obniżanie ilości należnych punktów karnych za popełnienie wykroczenia, co miało miejsce na drogach w obrębie Lęborka w okresie marzec, wrzesień i październik 2015r. Służbę na drogach pełnili w patrolach zmotoryzowanych w różnych konfiguracjach osobowych, w tym w radiowozie nieoznakowanym wyposażonym we wideorejestrator, co umożliwiało rejestrowanie, nawet w ciągu jednej służby dużej liczby wykroczeń drogowych .

Jak wynika z ustaleń, trzech policjantów przyjęło łącznie ok. 35 000 zł, 1000 Euro i 100 franków szwajcarskich. Wskazani policjanci oprócz przyjmowania łapówek nie dopełniali również obowiązków służbowych działając w celu osiągnięcia przez inne osoby stosownych korzyści majątkowych. Np. nie karali tych osób mandatami i nie nakładali punktów karnych , tylko zmieniali kwalifikacje prawne ujawnianych wykroczeń i karali mandatami za rzekomo popełniane inne wykroczenia, np. polegające na przechodzeniu przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Działali w ten sposób na szkodę interesu publicznego polegającego na zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także podważali zaufanie publiczne do organów państwa. Taki zarzut prokurator przedstawił czwartemu z oskarżonych policjantów.

Zgodnie z aktem oskarżenia policjanci przyjmujący łapówki odpowiadać będą za popełnienie czynów z art. 228§3kk, 271§ 1i3kk i 231§2kk, za co grozi im od roku do 15 lat pozbawienia wolności, natomiast osoby, które wręczały policjantom łapówki oskarżono o czyn z art. 229§3 kk, za co grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Oskarżeni policjanci przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów, składając obszerne wyjaśnienia, natomiast z osób wręczających łapówki tylko część przyznała się do popełnienia zarzuconych im czynów.

Wszyscy oskarżeni będą odpowiadać przed sądem z wolnej stopy. Wobec kilku oskarżonych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w szczególności poręczenia majątkowe , dozór Policji czy zakaz opuszczania kraju.

Rzecznik prasowy

Jacek Korycki

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.