K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Święto rodzin zastępczych

0

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku zaprasza 30 maja na święto rodzin zastępczych. Ideą imprezy, oprócz uhonorowania osób podejmujących się tej trudnej misji, jest zachęcenie kolejnych rodzin do stworzenia dzieciom przyjaznego domu.

W wtorek, 30 maja, w ramach święta rodziców zastępczych pracownicy MOPR-u czekają na osoby zainteresowane stworzeniem zastępczego domu dla dzieci. W tym dniu specjaliści udzielą wszelkich niezbędnych informacji i pomogą w formalnościach. Takie działania prowadzone są przez cały rok, ale w tym dniu organizatorom szczególnie zależy na promocji tej właśnie formy opieki.

Problem polega na tym – mówi Klaudiusz Dyjas, dyrektor słupskiego MOPR-u – że chętnych do zostania rodziną zastępczą nie ma zbyt wielu. Tych, którzy chcieliby podjąć się takiej misji, wciąż brakuje, dlatego w ciągu roku apelujemy, docieramy do różnych środowisk, z których potem staramy się rekrutować osoby chętne do tworzenia rodzin zastępczych.

Samo wytypowanie osób, które mogłyby podjąć to trudne zadanie, lub indywidualne zgłoszenie się kandydatów wyrażających chęć pełnienia roli rodzica zastępczego nie oznacza automatycznej kwalifikacji. Wielka odpowiedzialność wynikająca z powierzenia małoletnich, wymaga od kandydatów przejścia badań psychologicznych i uczestnictwa w szeregu szkoleń. Niestety w trakcie przygotowań wielu chętnych rezygnuje, nie mogąc sprostać presji.

My mamy dużą liczbę rodzin zastępczych, ale w większości są to rodziny spokrewnione z dziećmi – ciocie, babcie, dziadkowie. Do tych rodzin dzieci trafiają niejako naturalnie. Ale oczywiście i te rodziny nazywamy zastępczymi. Natomiast my poszukujemy naszych pracowników, którzy będą tworzyć rodziny zastępcze. Mówimy o osobach chętnych do prowadzenia pogotowia opiekuńczego lub tworzenia rodziny zastępczej niejako zawodowo – informuje dyrektor MOPR.

Obecnie osoby pełniące funkcje zawodowej rodziny zastępczej otrzymują co najmniej 2 tysiące złotych. W wypadku prowadzenia pogotowia opiekuńczego kwota wypłaty wzrasta do 2,6 tysiąca złotych. Zgodnie z polskim prawem zastępczy dom mogą prowadzić małżeństwa oraz osoby samotne.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.