K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pełne podium

0

Uczennice z Zespołu Szkół Informatycznych po raz kolejny wzięły udział w konkursie „Matematyka w Obiektywie”. W tym roku zdominowały one podium, zajmując pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

Ogólnopolski konkurs „Matematyka w Obiektywie” organizowany jest przez Centrum Popularyzacji Matematyki „Signum” w Białymstoku oraz Politechnikę Białostocką. Młodzież z ZSI wzięła w nim udział po raz pierwszy, ale w tym roku zdominowała konkurs, zajmując wszystkie miejsca na podium. Pierwsze z nich przypadło Annie Rogulskiej, drugie – Judycie Ludwickiej, trzecie – Magdalenie Zielińskiej. Opiekunkami merytorycznymi uczestniczek matematycznych zmagań były nauczycielki Monika Skwarek i Agnieszka Kałuża-Horbaczewska.

Zadanie konkursowe polegało na sfotografowaniu matematycznego obiektu w środowisku – np. w przyrodzie lub przestrzeni miasta, co w ocenie nauczycielki matematyki nie było łatwe.

Po pierwsze, trzeba było mieć umiejętności fotograficzne, a przecież Ania, nasza laureatka, jest w klasie politechnicznej, której program nie przewiduje takiej nauki. Po drugie, należało sfotografować coś w przestrzeni i nadać temu tytuł matematyczny, a więc należało mieć najpierw pewną wiedzę z matematyki – mówi Monika Skwarek z ZSI.

Założeniem konkursu jest rozwijanie zainteresowań matematyką oraz innymi naukami ścisłymi, przy jednoczesnym kształtowaniu umiejętności myślenia przestrzennego. To wszystko ma pomóc uczniom uporać się z awersją do królowej nauk i przygotować ich do egzaminu maturalnego.

Od zawsze bardzo lubiłam robić zdjęcia, ale nie mam profesjonalnego aparatu – przyznaje zwyciężczyni tegorocznej edycji „Matematyki w Obiektywie” Anna Rogulska. – Dlatego to, które zrobiłam na konkurs, wykonałam aparatem pożyczonym od kuzyna, dzięki czemu wygrałam. Wiadomo, że nie da się zrobić dobrego zdjęcia zwykłą komórką.

Jak się okazuje, z myślą o konkursie Ania wykonała około 300 zdjęć, z których po wstępnej selekcji zostało 25, a z tej liczby do ostatecznej kwalifikacji wybrać musiała jedynie 4. Finalnego wskazania dokonała od początku współpracująca z uczennicą nauczycielka Anna Rogulska. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę. Zdjęcie, które wygrało w konkursie, przedstawiało leśne drzewa rosnące w równych rzędach. Odpowiednia pozycja patrzenia na obiekt sprzyjała uchwyceniu wyrazistości konfiguracji matematycznej w przyrodzie.

W konkursie „Matematyka w Obiektywie” brali udział uczniowie z całego kraju. Sukces słupskich uczennic jest więc wyjątkowym powodem do dumy.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.