K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Będą walczyć z boreliozą

0

Powiat słupski będzie w tym roku realizować program profilaktyki boreliozy. W ostatnich latach notuję się wzrost zachorowań na tę chorobę, dlatego zdecydowano się wdrożyć dodatkowe badania diagnostyczne.

Dodatkowe badania dla mieszkańców i kampania edukacyjno-profilaktyczna ‒ tak będzie wyglądał program walki z boreliozą realizowany przez powiat słupski. Jest to projekt uchwalony przez radnych. Założeniem akcji jest skierowanie do badania w kierunku obecności choroby części populacji mieszkańców powiatu. Radni kierowali się dość niepokojącymi statystykami dotyczącymi regionu słupskiego i wskaźnika zachorowalności na boreliozę.

Na tle całej Polski, ale też województwa pomorskiego jesteśmy bardziej zagrożeni – zaznacza Paweł Lisowski, członek zarządu powiatu słupskiego. – W roku 2015 zanotowano 111 przypadków wystąpienia tej choroby wśród naszych mieszkańców, i była to największa liczba w odniesieniu do wszystkich powiatów wchodzących w skład województwa pomorskiego.

Starostwo na swoim terenie nie posiada poradni chorób zakaźnych. Najbliższe znajdują się w Słupsku i sąsiadujących powiatach, a to wiąże się z dojazdem. Ponadto na badania w ramach NFZ trzeba czekać miesiącami. Według planów w bieżącym roku wśród mieszkańców powiatu słupskiego zostanie przeprowadzonych 285 badań.

Dana osoba najpierw będzie musiała wypełnić ankietę, w której odpowie na pytania, czy nastąpiło ukłucie przez kleszcza, czy pojawiają się objawy mogące świadczyć o obecności choroby, i dopiero na tej podstawie zostanie ona zakwalifikowany do badania, które następnie będzie wykonane. Jeżeli okaże się, że u danego mieszkańca borelioza występuje, to zostanie on poinformowany o tym fakcie i skierowany do leczenia – informuje przedstawiciel starostwa.

Na bezpłatne badania mieszkańcy mogą zgłaszać się od lipca. Jeżeli program będzie cieszył się dużym zainteresowaniem, to zostanie powtórzony także za rok.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.