K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

„Wyruszamy dylu dylu na spotkanie przygód tylu”

0

Na niemałą próbę cierpliwości wystawieni zostali młodzi wycieczkowicze, którzy wczoraj, 1 czerwca, na placu Zwycięstwa oczekiwali na sprawny autobus. Przewoźnik aż trzykrotnie podstawiał swoje wozy, aby dopiero ostatni policjanci mogli dopuścić do jazdy.

Rozpoczął się sezon wycieczek szkolnych dzieci i młodzieży, dlatego warto pamiętać, że bezpieczna podróż to przede wszystkim sprawny pojazd i wypoczęty, trzeźwy kierowca. Niestety życie najczęściej poniewczasie weryfikuje tę zasadę, gdy na drodze dochodzi już do nieszczęścia. Tym razem organizatorzy wycieczki zadziałali prawidłowo, wnosząc przed wyruszeniem w trasę o sprawdzenie stanu technicznego autokaru należącego do jednego ze słupskich przewoźników.

Policjanci zbadali stan techniczny samochodów i zakwestionowali w nich mnóstwo usterek, m.in. problemy z układem pneumatycznym i z drzwiami ewakuacyjnymi. Takich drobnych rzeczy jak młoteczków bezpieczeństwa także nie było. Wszystkie te elementy są sprawdzane przez policjantów, którzy wcześniej przeszli odpowiednie szkolenia – mówi Robert Czerwiński z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

Mimo prób nawiązania kontaktu z przewoźnikiem nie udało nam się uzyskać komentarza w tej sprawie. Zwróciliśmy się za to z pytaniem do rzecznika słupskiej policji o częstotliwość występowania podobnych wypadków.

Rzadziej w tej chwili występują sytuacje, kiedy kwestionowany jest stan techniczny autobusów. Przewoźnicy już się nauczyli, że muszą zadbać o wysoki stan techniczny i sprawność swoich pojazdów, jeżeli do kontroli przyjeżdżają policjanci. I zwykle tak bywa. Natomiast zdarzają się wypadki, że autobusy – najczęściej wieloletnie – są w złym stanie i nie wszystko dobrze działa. I tu oko policjanta i jego fachowa wiedza, aby dokładnie sprawdzić, wyłapać najdrobniejsze rzeczy i ewentualnie zakwestionować bądź dopuścić do ruchu dany pojazd – podkreśla Robert Czerwiński.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo w przewozie osób uruchomiony został także ministerialny projekt „Bezpieczny Autobus”. Na stronie internetowej serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl można szybko i bezpłatnie zweryfikować podstawowe dane o pojeździe przewoźnika, w tym informacje o ważności ubezpieczenia OC i badań technicznych.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.