K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Działki w wieczyste użytkowanie

0

Magistrat nie radzi sobie ze sprzedażą nieruchomości pod budowę domów jednorodzinnych. Pomóc zamierzają radni Platformy Obywatelskiej, którzy przygotowali projekt uchwały ułatwiającej zbyt działek.

Słupski Klub Radnych Platformy Obywatelskiej pracuje nad uchwałą umożliwiającą oddanie działek budowlanych w użytkowanie wieczyste. To dla nabywców oznacza niższą cenę. W chwili kupna parcela będzie sprzedawana za 25 procent wartości, reszta zostanie spłacona w formie ratalnej. Na początek do zbycia przygotowano 11 działek w rejonie ulic Lawendowej, Fiołkowej i Makowej. Tym sposobem samorządowcy chcą zachęcić mieszkańców do pozostania w mieście. A Słupsk ma z tym duże problemy – w ciągu dwóch lat ubyło w nim prawie 5 tysięcy osób.

Paweł Szewczyk, radny PO, poinformował podczas konferencji prasowej, że jego klub podjął dyskusję nad sytuacją w zakresie zbytu nieruchomości, ponieważ wyniki, jakie władze Słupska osiągają w tym zakresie, są daleko niezadowalające. Wniosek z analizy problemu był jednoznaczny: prezydent nie radzi sobie z realizacją planu sprzedaży parceli komunalnych, przy czym dotyczy to przede wszystkim działek pod budownictwo jednorodzinne.

Prezydent próbuje łatać dziurę, sprzedając lokale użytkowe – mówi Paweł Szewczyk. – Uważamy to za duży błąd. Kilkanaście takich lokali decyzją włodarza miasta poszło w ostatnim czasie pod młotek, a przecież są to dochody bieżące, których tak nam brakuje.

Prezydent zbywa nieruchomości głównie w rokowaniach, obniżając ceny w kolejnych przetargach. Prowadzi to do oddania mienia miejskiego za bezcen. Dla miasta sprzedaż działek oznacza nie tylko dodatkowy zastrzyk gotówki, ale także większe wpływy z tytułu podatków.

Przez trzy lata apelowaliśmy do prezydenta, aby w tym temacie coś zrobił. Działki są za drogie, nawet trzy razy droższe niż w sąsiednich gminach – mówi Jan Lange, radny PO. – Niekiedy odległość pomiędzy działką miejską a gminną wynosi 100 czy 50 metrów, bywa, że są niemal na styku. Jak więc zatrzymać mieszkańca, jeśli u nas ma zapłacić 150 tysięcy złotych, a w gminie 40 tysięcy?

W projekcie radnych PO pojawiły się jednak pewne kryteria. Nabywający nieruchomość w ciągu 12 miesięcy musi rozpocząć inwestycję budowlaną i zamknąć ją w 48 miesięcy. Kupującym może być tylko osoba fizyczna. Radni mają zająć się uchwałą do końca miesiąca. Przekazywanie działek w użytkowanie wieczyste, to kolejny pomysł Platformy na promocję mieszkalnictwa w Słupsku. Pomysłodawcy mają nadzieję, że takimi działami zatrzymają odpływ mieszkańców do ościennych gmin.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.