K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Gratka dla regionalistów

0

Pasjonaci historii Słupska i okolic mogą mieć powody do zadowolenia. Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku otworzyła pracownię regionalną z ogromnym księgozbiorem dotyczącym dziejów miasta.

Ponad 3 tysiące publikacji o historii Pomorza – tak prezentują się zasoby nowo otwartej pracowni regionalnej w słupskiej bibliotece miejskiej. Wśród udostępnionych materiałów znalazły się pozycje nie tylko odnoszące się do zamierzchłych czasów miasta, ale również Kaszub czy Krainy w Kratę. To prawdziwa krynica wiedzy dla miłośników odkrywania zapomnianej przeszłości.

Publikacje, jakie znalazły się w zbiorach, dotyczą całego Pomorza, obszaru obu województw – pomorskiego i zachodniopomorskiego. Nowy dział biblioteczny powstał w wyniku połączenia pracowni dygitalizacji oraz pracowni regionalnej. Jego działalność ożywić mają liczne spotkania i debaty. Planowane są lekcje biblioteczne i regionalne oraz akcje promujące czytelnictwo. Udostępnione zostanie także stanowisko, gdzie każdy będzie mógł skorzystać ze zdigitalizowanego księgozbioru. Jednym z partnerów MBP w projekcie jest oddział Archiwum Państwowego w Słupsku.

Razem z biblioteką przygotowujemy publikację poświęconą architekturze miasta, której premiera odbędzie się w październiku – mówi Rafał Kuligowski, kierownik słupskiego AP. – Obecnie mamy już zdigitalizowanych około 300 stron materiałów archiwalnych, dotąd niepublikowanych, więc będzie to dla mieszkańców i pasjonatów historii wydanie na pewno bardzo ciekawe. W słupskim Archiwum Państwowym znajduje się przeszło 4 tysiące publikacji poświęconych Pomorzu Środkowemu. To kolejny punkt do współpracy pomiędzy naszą placówką a biblioteką.

Przygotowywany jest też film o Grzegorzu Cydziku, słupskim ułanie i bohaterze wielu historycznych bitew. Obraz tworzony jest dla i przez ludzi młodych. Pomysłodawcy chcą zrealizować ekranizację językiem zrozumiałym dla jak najszerszej publiczności.

Podejrzewam, że dla większości mieszkańców postać porucznika Grzegorza Cydzika jest nieznana. A niesłusznie! Wystarczy wspomnieć jego nazwisko wśród miłośników militariów, wojskowości czy historii międzywojennej i okazuje się, że to słowo-klucz. Oni wszyscy znają go znakomicie. Pan Cydzik napisał książkę „Ułani, ułani”, która jest pozycją podstawą do poznania historii polskiej kawalerii – mówi Marcin Prusak, doktorant na kierunku historii.

W zamierzeniu twórców obraz będzie odkłamywać fałszywy wizerunek międzywojennych ułanów, przedstawianych często jako zacofana formacja szarżująca z szablą na niemieckie czołgi. Premiera filmu planowana jest na listopad 2017 roku.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.