K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Gmina przyjazna pszczołom

0

Słupsk otrzymał tytuł Gminy Przyjaznej Pszczołom. Jest to efekt przystąpienia miasta w do akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, której celem jest zwrócenie uwagi na problem masowego wymierania pszczół.

Miasto Słupsk, podejmując działania na rzecz poprawy warunków życia pszczół, otrzymało tytuł Gminy Przyjaznej Pszczołom. Jest to efekt przystąpienia do akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, a co za tym idzie, zwrócenie uwagi na problem wymierania tych owadów. Katarzyna Guzewska z Urzędu Miejskiego w Słupsku wyjaśnia, że miasto przystąpiło do akcji prowadzonej przez Kujawskie Zakłady Tłuszczowe. Ma ona charakter edukacyjny i prowadzi do uświadamiania mieszkańcom, jak należy postępować, by nie szkodzić tym pożytecznym owadom.

W ramach akcji miasto zobowiązało się do podejmowania działań na rzecz ochrony życia pszczół. Katarzyna Guzewska podkreśla, że takie działania prowadzone są cały czas. Słupsk jest miastem i w minimalnym stopniu można zastosować wobec niego kryteria rolnicze. Mieszkańcy mogą jednak w swoich ogródkach czy na balkonach sadzić rośliny miododajne. Te pojawiają się też na miejskich skwerach. Istotne jest sadzenie drzew pożytecznych dla pszczół, chociażby lip i klonów, a także uprawianie ogrodów w sposób jak najbardziej naturalny, bez stosowania sztucznych nawozów.

Masowe wymieranie pszczół to ogromny problem dla całego ekosystemu. Szacuje się, że w wypadku braku naturalnych zapylaczy roślin, ludzkość może czekać zagłada w przeciągu zaledwie kilku lat. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.