K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Prewencyjne zawody

0

W Szkole Policji w Słupsku trwają ogólnopolskie zawody oddziałów prewencyjnych. Wśród przygotowanych konkurencji znalazły się, między innymi akcja poszukiwawcza zaginionych i pacyfikacja agresywnych kibiców.

Ponad pół tysiąca policjantów z wszystkich województw bierze udział w ogólnopolskich zawodach oddziałów prewencyjnych. Funkcjonariusze z tych jednostek często stoją na pierwszej linii frontu. Najczęściej kojarzeni są z zabezpieczaniem imprez masowych i przywracaniem porządku podczas zamieszek. Jednak to tylko niewielka część należących do nich zadań. Obrazowała je różnorodność przeprowadzanych podczas zawód konkurencji.

Piotr Kozłowski, rzecznik prasowy Szkoły Policji w Słupsku powiedział, że uczestnicy zawodów prowadzili poszukiwania osób zaginionych na terenie gminy Dębnica Kaszubska. Następnie na terenie Słupska udzielali pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Tak wyglądał drugi dzień zawodów. W kolejnym policjantów czekały konkurencje przygotowane w Dolinie Charlotty, a wśród nich pokonywanie przeszkody wodnej.

Podczas zawodów uczestnicy zmagań wzięli udział w symulowanym pacyfikowaniu krnąbrnych kibiców oraz pokazie taktyki działania pododdziału zwartego. Policjanci musieli wykazać się również umiejętnościami posługiwania się bronią palną w strzelaniu sytuacyjnym o zmieniającym się stopniu trudności. Funkcjonariusze podczas przygotowanych konkurencji nie wiedzieli, czego mogą się spodziewać. Piotr Kozłowski wyjaśnia, że policjanci podejmujący interwencję nie wiedzą, co ich czeka. Podczas zawodów samochody ustawiają się na terenie szkoły tak, by teren działań był niewidoczny. Po sygnale sędziego tzw. radiowozy wypadowe wjeżdżają w miejsce działań. Dopiero wtedy policjanci widzą jaka jest sytuacja. Podobnie jest podczas służby. Reagujący na zdarzenie funkcjonariusze nie znają szczegółowo zdarzeń i miejsca przyszłej interwencji. Swoje działania muszą modyfikować na bieżąco.

Zawody policyjnych oddziałów prewencyjnych będę trwać do czwartku (8 czerwca). Pierwszy raz Szkoła Policji w Słupsku zorganizowała taką imprezę dwa lata temu. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.