K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Targi pracy w Gryfii

0

Ponad 40 firm z regionu zaprezentowało się dzisiaj w słupskiej hali Gryfia na targach pracy. Impreza była doskonałą okazją, aby zapoznać się z ofertami zatrudnienia przygotowanymi przez przedsiębiorstwa i instytucje.

Najważniejsze firmy z regionu oferowały dziś zatrudnienie na targach pracy w hali Gryfia. Każda z nich przygotowała co najmniej po kilkanaście propozycji. Głównie poszukiwano specjalistów z konkretnym fachem w ręku, a tych coraz częściej na rynku brakuje. W założeniu swobodny charakter imprezy miał pomóc w aktywnym kojarzeniu pracowników z pracodawcami.

Cały czas pracujemy nad tym, aby tworzyć coraz więcej zawodów w szkołach, na potrzeby rzemiosła także powstała specjalna klasa. Chcemy iść tym torem, aby pomóc ludziom młodym zdobyć w dzisiejszych czasach zawód i znaleźć pracę – mówi Jan Dobrzyń, wiceprezes SIPH.

Pomimo atrakcyjnych ofert pracy przedsiębiorcy narzekają na brak chętnych do podjęcia zatrudnienia. Firma Hydro Naval posiada wolne miejsca w każdym dziale produkcji – od ślusarzy po operatorów CNC. Ci ostatni mogą liczyć na pensję w graniach 6 tysięcy złotych. Jednak często i to nie przekonuje zainteresowanych.

Przez ostatnie sześć miesięcy zauważyłam, że spływa coraz mniej CV i znacznie wydłuża się okres rekrutacji pracowników – przyznaje Magdalena Ganon z firmy Hydro Naval. – Kiedyś na jedno ogłoszenie, jedno stanowisko, dostawaliśmy 50-60 ofert, teraz jeśli pojawi się 5-6 – jest dobrze.

Niewiele gorsze warunki płacowe czekają na doświadczonych spawaczy, którzy mogą zarobić ponad 4 tysięce złotych. Jednak tutaj także nie jest łatwo o chętnego do pracy. Wielu spawaczy z doświadczeniem wyjechało za granicę, w samym Słupsku czy regionie pracodawcy prześcigają się w ofertach, aby pozyskać wykwalifikowanego pracownika. Ostatnio dostrzegany jest pewien trend związany z powrotami rodaków do Polski. – Jednak ich oczekiwania też wzrosły – przyznaje Łukasz Zajferd z firmy Kospel.

Wiele firm ratuje się organizując przygotowanie branżowe na własną rękę, ale – jak sami przyznają – nie jest to dobre rozwiązanie na dłuższą metę. Sytuację może trochę poprawić moda na otwieranie kierunków praktycznych w szkołach. Słupska Izba Przemysłowo Handlowa, która jest organizatorem targów liczy, że podobne imprezy uda się powtórzyć z sukcesem w przyszłości.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.