K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przysięga elewów

0

Ponad 50 żołnierzy służby przygotowawczej złożyło uroczystą przysięgę w 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża. Odbyte szkolenie umożliwi elewom podjęcie pracy zawodowej w wojsku.

Służba mundurowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodych ludzi. Dziś ponad 50 elewów, którzy odbywają w ośrodku szkoleniowym służbę przygotowawczą, złożyło uroczystą przysięgę. Dowództwo 7. Brygady Obrony Wybrzeża podziękowało początkującym żołnierzom za charakter i sumienność wniesione w służbę. Dla elewów praca w wojsku to marzenie od zawsze.

Na początku było trochę ciężko, ale nie najgorzej – przyznaje elew Paweł Rejniaka. – Już na 2-3 miesiące przed złożeniem podania o szkolenie przygotowawcze zacząłem solidnie trenować i przygotowywałem się psychicznie na wysiłek, jaki mnie czeka.

Nie wszystkim udaje się przejść szkolenie w całości. Z 76 osób przystępujących do służby po miesiącu zostały 54. Przez ten czas elewi musieli odbyć trening z bronią i uczestniczyli w ćwiczeniach sprawnościowych. Cały cykl przysposobienia trwa 4 miesiące. Przede wszystkim żołnierze przygotowywani są do egzaminu ze sprawności fizycznej, który zawsze odbywa się na koniec czteromiesięcznego szkolenia. Kolejny egzamin dotyczy strzelania z karabinku.

Ostatni miesiąc przeznaczony będzie na naukę obsługi wojskowych pojazdów zmechanizowanych. Trzymiesięczne szkolenie podstawowe to typowe ćwiczenia dla każdej jednostki wojskowej, bez ukierunkowania na specjalizacje. Dopiero w czwartym miesiącu – mówi ppor. Agata Wysocka, dowódca kompanii w 7. BOW – pojawiają się zajęcia w ramach przygotowania do trzech kompetencji: strzelca, celowniczego PK oraz kierowcy gąsienicowych transporterów opancerzonych.

Zaliczone w całości szkolenie umożliwi kadetom służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych lub podjęcie pracy w wojsku jako żołnierz kontraktowy.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.