K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Maraton teatrów

0

W najbliższy weekend szykuje się wyjątkowe wydarzenie kulturalne. Trzy słupskie teatry połączą siły i podsumują mijający sezon artystyczny. Akcja przybierze formę scenicznego maratonu sztuki.

To już trzecia edycja imprezy organizowanej przez słupskie teatry Rondo, Nowy i Tęcza. Kulturalny festiwal zacznie się w sobotę przed południem, a skończy w niedzielę nad ranem. Pierwszy, o godzinie 11, startuje Teatr Lalki Tęcza z premierową sztuką. Będą to „Opowieści spod stołu, czyli absurdalny świat Stasia Witkiewicza”.

Spektakl kierowany jest do dzieci starszych i do dorosłych – mówi Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalki Tęcza. – Oparty jest na młodzieńczej twórczości Witkacego. Sztuka będzie podsumowaniem sezonu artystycznego 2016/2017, który dla nas, dla Tęczy, był szczególnie ważny, bo jubileuszowy, obfitujący w bardzo dużo wydarzeń, w tym sześć premier.

Następnie zabawa przeniesie się do Teatru Nowego, gdzie czekają wystawy zdjęć, pokazy filmowe i oczywiście widowiska na deskach scenicznych. Wydarzenia zapoczątkuje pokaz filmu o Stanisławie Miedziewskim, na który organizatorzy zapraszają o godzinie 16.30. Główny bohater, słupszczanin, ma na swoim koncie 50-letni staż jako reżyser teatralny. Obraz nosi tytuł „Stanisław Miedziewski – portret wielokrotny”, a wyreżyserował go Piotr Ziębakowski. Zaraz po tym wydarzeniu Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru, zapowiada kolejne atrakcje – wystawy zdjęć dwóch innych jubilatów – Jerzego Karnickiego, który obchodzi 45-lecie swojej scenicznej pracy, oraz Ireneusza Kaskiewicza, świętującego 50 lat na deskach teatralnych.

Kolejnym punktem w maratonie trzech teatrów będzie premiera spektaklu „Wesela w domu”, przygotowanego na podstawie autobiograficznego tekstu Hrabala, w reżyserii Stanisława Miedziewskiego. W przedstawieniu pojawi się m.in. Jerzy Karnicki. Chwilę po zakończeniu sztuki w jednoaktówce „A pieśń skończona?”, opartej na motywach tekstu Czechowa „Łabędzia pieśń”, wystąpi na małej scenie Ireneusz Kaskiewicz.

Ostatnim przystankiem festiwalu „Trzy Teatry” jest Rondo z dziewięcioma wydarzeniami artystycznymi, w większości przygotowanymi przez artystów teatralnych SOK. Maraton rozpocznie teatr dziecięcy z Młodzieżowego Centrum Kultury w Słupsku, potem dorośli będą go kontynuować aż do świtu.

Wydarzenie zakończy o godzinie trzeciej nad ranem sztuką „Flashback”. Pomysłodawcy przedsięwzięcia podkreślają, że pracując razem mają większą siłę, aby skuteczniej dotrzeć do widza. Ponadto maraton teatralny to doskonała okazja do promocji kultury wysokiej.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.