K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Odnawiając energię

0

Słupsk angażuje się w tematykę produkcji oraz propagowania zielonej energii. Wszystko za sprawą miesiąca poświęconego odnawialnym źródłom energii, w ramach którego miasto zaplanowało akcję edukacyjną oraz pomoc dla osób zainteresowanych.

Każdy miesiąc jest w Urzędzie Miejskim w Słupsku jest okresem związanym z konkretną formą dbania o środowisko. Czerwiec przebiega pod hasłem energii odnawialnej, dlatego na ten miesiąc urzędnicy zaplanowali najróżniejsze metody promowania ekologicznej tematyki.

Władze miejskie skupiają się na promocji energii słonecznej, którą każdy mieszkaniec Słupska może pozyskiwać na własne potrzeby, o ile dysponuje panelami fotowoltaicznymi.

Pokazujemy, że ta energia odnawialna jest bezpłatna – poza tym, że wymaga instalacji fotowoltaiki, ale akurat jej ceny ciągle spadają, tymczasem ceny za prąd z elektrowni wciąż rosną – mówi Beata Maciejewska z UM w Słupsku.

W opinii przedstawicielki ratusza w interesie każdego mieszkańca i każdej mieszkanki jest zapoznanie się z możliwościami pozyskiwania ekologicznej energii. Na stronie urzędu oraz IKEA, z którą w tym zakresie władze miasta współpracują, znajdują się – dodaje B. Maciejewska – specjalne kalkulatory pozwalające obliczyć, ile energii zużywamy i jakiego rodzaju instalacja byłaby potrzebna do pozyskiwania energii słonecznej dla naszego domostwa. Oprócz tego do zainteresowania się zieloną ofertą mają zachęcać słupszczan plakaty rozmieszczone w przestrzeni miasta. Edukować mieszkańców ma także filmik w internecie z udziałem prezydenta Biedronia, promujący energetykę słoneczną. Główny plan zdjęciowy usytuowany został na dachu Słupskiego Inkubatora Technologicznego, który dysponuje jedną z największych na Pomorzu instalacji fotowoltaicznych.

Dodatkową pomocą są także spotkania i konferencje związane z tematem energii odnawialnej. W edukację angażują się szkoły, a dodatkowo eksponowane są tematyczne plakaty, które znaleźć można w autobusach miejskiego przewoźnika i w bibliotekach. Eksponowane one będą również podczas wakacyjnych imprez dla mieszkańców, np. Jarmarku Gryfitów, gdzie dwa razy w miesiącu czynne będzie specjalne „zielone” stoisko informacyjne.

Organizatorzy akcji zapewniają, że korzyści jest wiele. Energia odnawialna pozwala, przy małych nakładach inwestycyjnych, na późniejsze zmniejszanie opłat za prąd. Choć akcja teoretycznie trwa jedynie do końca miesiąca, w praktyce działania z nią związane rozciągnięte zostały na całe wakacje.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.