K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Demonstracja niezadowolonych najemców

6

Działacze Ruchu Sprawiedliwości Społecznej wraz Piotrem Ikonowiczem byli organizatorami dzisiejszej demonstracji antysamorządowej. Wraz z mieszkańcami Lęborka wyrażono sprzeciw wobec sposobu prowadzenia przez miasto gospodarki mieszkaniowej.

Na lęborskim placu Pokoju zgromadzili się działacze Ruchu Sprawiedliwości Społecznej i mieszkańcy miasta. W ich odczuciu są oni oszukiwani prowadzoną przez władze ratusza polityką w zakresie mieszkań komunalnych oraz socjalnych.

Jedna z manifestantek mówi, że najpierw mieszkała przy ul. Malczewskiego. Włożyła w remont stumetrowego mieszkania 20 tysięcy złotych. Na prośbę burmistrza przeprowadziła się na Łasaka.

Pan burmistrz zabrał mi to mieszkanie. Stwierdził, że ja jestem za granicą, to tam mogę sobie siedzieć, więc po co mi mieszkanie w Polsce. I dostałam z trójką dzieci eksmisję na ulicę. Mam iść pod most. Przyjechałam teraz z dziećmi na stałe do Polski i walczę. Bo co mam zrobić? – retorycznie pyta lęborczanka.

Druga z uczestniczek protestu żali się, że mieszka z córkami w grzybie. – Huby rosły! Naprawdę! Co pół roku musiałam meble wymieniać, ciuchy… Dzieci dostały alergii, mama ma astmę… Cały czas w grzybie! Cały czas w wilgotnym mieszkaniu. Wymaluje się, wybiałkuje, ale po roku ta wilgoć wychodzi. Zwierzęta mają lepiej w oborach! [Burmistrz] uważa nas chyba za bydło, bo inaczej tego nie można określić – mówi manifestantka.

Kolejny lęborczanin nie potrafi zrozumieć swojej sytuacji. – Nadpłatę mam za mieszkanie. I za wodę nadpłatę mam. A tu naraz przychodzi eksmisja! Poszedłem do burmistrza i mówię: To pan już chyba kogo innego ma na to mieszkanie. A on pięścią w stół i mówi: A właśnie że mam, i gówno to pana obchodzi, za przeproszeniem.

Z centrum miasta protestujący wraz z Piotrem Ikonowiczem przemieścili się przed Urząd Miejski w Lęborku. Szef RSS mówił: – Przyjechaliśmy tu zrobić porządek. Bo jest nieporządek. Źle się dzieje w Lęborku. Jest krzywda. Jest bezprawie. Jest arogancja władzy, a przede wszystkim nie ma dialogu społecznego. Bo jak uzasadnić fakt, że kobieta z oponiakiem mózgu zostaje jedenaście razy przesuwana w dół kolejki mieszkaniowej? Jak uzasadnić fakt, że ludzie, którzy już raz dostali eksmisje do mieszkania socjalnego, eksmitowani są ponownie na podstawie tego samego zadłużenia do jeszcze mniejszych, zagrzybionych lokali, które nie nadają się do życia dla ludzi?

Szersza relacja z środowej demonstracji działaczy zamieszczona zostanie w naszym czwartkowym wydaniu programu Więcej Faktów. (opr. rkh)

Dyskusja6 komentarzy

 1. A ja powiem wam tyle, że ja niczego w życiu za darmo nie dostałem! Mieszkanie zakupiłem sam, spłacam kredyt hipoteczny a nieroby i przekręty dostały mieszkania komunalne i socjalne w nowym budownictwie! Pytam skoro nie pracują a jedynymi dochodami są świadczenia z MOPS to jakim cudem otrzymali te mieszkania?! Nie generalizuje bo znam sporo osób,które żyją na skraju nędzy właśnie w „socjalach” w których warunki są gorsze jak w chlewie! Mieszkańcy miasta nie ma wiedzy na ten temat, nie wiedzą jaki w mieście jest poziom ubóstwa, ile jest patologii i jaka jest nędza! Wystarczy spojrzeć na baraki przy ul. Bema co tam się wyprawia zrobili mini getto, aby poupychać ludzi jak sardynki w puszce. Burmistrz tylko jeździ po mieście i się głupkowato uśmiecha do ludzi! Nie rozumiem jak mieszkańcy wybierają tego człowieka na kolejne kadencje, nie rozumiem tego! Poza tym Lębork jest tak dziadowskim miastem, że szkoda gadać, nic się nie dzieje, chińskie sklepy, tandetny towar, spójrzcie na miejskie parki! Proponuje zobaczyć jak wyglądają parki w małych miasteczkach, u nas nawet trawa nie ścięta, byle jakie klomby, roślinność wysadzana byle jak bez składu i ładu. Gość zajmujący się zielenią w mieście powinien dostać naganę albo wypowiedzenia z roboty, której nie wykonuje właściwie! Kolejna kwestia związana z bezpieczeństwem w mieście! Liczne interwencje mieszkańców newralgicznych ulic miasta np. Malczewskiego, Stryjewskiego na uciążliwe zachowanie nieletnich,demolowanie budynków, wybijanie okien zastraszanie ludzi, notoryczne interwencje policji i olewka ze strony komendanta i władz miasta! Generalnie Lębork staje się jednym wielkim kiblem z ładnego niegdyś miasta uciekają młodzi ludzie, których na to stać, sam również zamierzam się stąd wynieść nie mając przyszłości dla swoich dzieci. W mieście gdzie od lat rządzi jedna klika a normalny człowiek nie ma nic do powiedzenia taki małomiasteczkowy syf, już na wsi pod Lęborkiem żyje się lepiej bo jest cisza i spokój!

 2. Pan Ikonowicz wzbudza sensację i chce zbić tani kapitał na problemach ludzi. Nie mam nic do najemców, ale większość z jakimi miałem do czynienia to „cwaniaki”. Nie dość, że grono ma zaległości z opłatami to jeszcze żądają luksusów, a za nic nie mają dobro mienia w którym mieszkają.

  Sporo tych ludzi jest zdrowych, mogą iść do pracy itd. Natomiast starsze osoby na siłę chcą utrzymywać mieszkania socjalne, bo sądzą że po nich przejmą te mieszkania ich dzieci idąc na łatwiznę.

  Uważam, że Pan Ikonowicz powinien zając się znalezieniem np. Firmy która zainwestowała by w Lęborku również w miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych.

  Najemcy jak chcą aby mieć luksusy to proponuję zwiększyć czynsze w Spółdzielniach i Wspólnotach których mieszkają, ponieważ u większości są małe czynsze które nie starczają na remonty mieszkań a tak jak pisałem dodatkowo grono ludzi w ogóle unika opłat za mieszkanie licząc na luksusy i cuda.

 3. Chyba w dupie im się przewraca. Niech się za pracę biorą i zarobią na mieszkanie jak normalni luszie

  • Normalni, czyli tacy co zarabiają jak burmistrz na 'przesuwaniu’ ludzi w kolejce do mieszkania? Bardzo się cieszę, że wreszcie podjęto dalsze kroki w tej sprawie i mam nadzieję, że problem nie zostanie zignorowany, a osoby odpowiedzialne za pewne decyzje i działania poniosą konsekwencje. Wspieram demonstrację i dołożę wszelkich starań, żeby sprawa uzyskała właściwy odzew.

  • Posiadał swój dom nie mam kredytu …
   Zarobilem na niego ciężko pracując .
   Ale nie zgodzie się z przedmowca ponieważ każdy z nas ma inna sytuacje w życiu nie każdy z nas ma idealny książkowy start , i nie każdy posiada zdolność kredytowa , gdybym był takim samy pustakiem jak przedmowca powiedział bym ze kredyt jest tylko dla szarakow .
   Znam bardzo dobrze pana namyslaka dobry tylko dla ludzi którzy maja pełen portfel

  • A może wśród tych ludzi są tacy którzy pracują tylko czasami życie pisze różne scenariusze droga Pani,ja właśnie jestem tego przykładem,urodzilam bliźniaczki jedną z nich miala chora nerkę i trzeba było usunąć,leczenie drugiej było bardzo kosztowne 1000 zł miesięcznie po macierzyńskim nie miałam już pracy ,bo pracodawca zmarł i musiałam dokonać wyboru albo życie dziecka albo mieszkanie komunalne,co by Pani wybrała?poszłam do burmistrza bo nie stać już mnie było na płacenie,zrobiono mi eksmisję do mieszkania socjalnego,ktore sama wyremontowana,ale grzyb wychodzi co roku,boje się jak moje córki biegają po mieszkaniu że wpadniemy do piwnicy bo podłoga jest w strasznym stanie,pracuje proszę Pani bo państwo mi nigdy nie pomogło nawet gdy moje dziecko było chore !!!