K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Jubileusz Lwiątka

0

W czwartek obchodzono jubileusz 20-lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy „Lwiątko” w Lęborku. W uroczystości pod hasłem „W dobrą stronę – naszą misją jest tworzyć dom, w którym chce się żyć!” uczestniczyli m.in. byli i obecni mieszkańcy.

Środowiskowy Dom Samopomocy „Lwiątko” jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Pomoc otrzymują wszyscy, którzy w jego murach nabierają „lwiej siły” do samodzielnego kroczenia przez życie. To miejsce, w którym uczestnicy zajęć czują się potrzebni, doceniani, rozumiani i wysłuchani. W czwartek domownicy, pracownicy i zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystości 20-lecia działalności placówki.

Jarosław Klassa, kierownik ŚDS „Lwiątko” nie kryje, że inspiracja do tworzenia tej placówki była idea domu. Wzmocnił ją dr Janusz Kabza, który przed dwudziestu laty powiedział, by stworzyć takie miejsce, w którym samemu chciałoby się być.

I jest to placówka, która ma znamiona domu rodzinnego – mówi kierownik. – Tutaj spędzamy czas, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, rozwiązujemy konflikty, bo i iskrzy tak, jak wszędzie. Ale myślę, że ostatecznie zmierzamy w dobrą stronę. W tej chwili obejmujemy pomocą 35 osób, bo na tyle jesteśmy przygotowani. Jest jeszcze lista oczekujących, a na niej też kilka nazwisk. Jest rotacja. Jedne osoby odchodzą, z różnych przyczyn, inne na ich miejsce przychodzą. Jesteśmy otwarci. Elastyczni.

Podczas jubileuszowych obchodów były wspomnienia, życzenia oraz okolicznościowe upominki. Burmistrz Witold Namyślak wspominał otwieracie placówki, w którym także uczestniczył. Zofia Biskupska-Lisiecka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku przekazała mieszkańcom wraz z najlepszymi życzeniami upominek, który – jak powiedziała – stanie się źródłem twórczych inspiracji. Natomiast Ewa Burak ze Starostwa Powiatowego w Lęborku życzyła wszystkim mieszkańcom Domu spełnienia wszystkich marzeń i planów. – Może dzisiaj wydają się one państwu jeszcze nierealne, ale obserwując państwa działalność trudno nie wierzyć, że zostaną one spełnione – powiedziała E. Burak.

Był to wyjątkowy dzień przede wszystkim dla mieszkańców „Lwiątka”, którym na pamiątkę okrągłego jubileuszu wręczono statuetki.

(opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.