K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sztuka łączy narody

0

Wystawą pomorskich pejzaży, widzianych oczami portugalskich artystów Słupski Ośrodek Kultury uczcił 40. rocznicę współpracy kulturalnej pomiędzy Słupskiem a portugalskim miastem Cartaxo, chociaż oficjalne kontakty oba miasta nawiązały dopiero 10 lat temu.

Jej wernisaż odbył się w miniony piątek w Ośrodku Teatralnym Rondo. Wystawa obejmuje wybrane prace portugalskich artystów amatorów i zawodowców, wykonane w czasie wielu edycji międzynarodowych plenerów malarskich organizowanych przez Słupski Ośrodek Kultury i Klub Plastyka im. Stefana Morawskiego „Dziadka”.

Pierwsze kontakty z szefem teatru Combate z Cartaxo nawiązał w roku 1977 ówczesny szef teatru Rondo Antoni Franczak.

Zaczęło się w ten sposób, że trafiłem do Finlandii na warsztaty teatralne, gdzie poznałem Portugalczyka Carlosa Oliveirę. Zaprzyjaźniliśmy się. A ponieważ w tamtych czasach organizowaliśmy Słupskie Tygodnie Teatralne, zaprosiliśmy jego zespół na nasz festiwal. Z kolei w roku następnym teatr Rondo pojechał do Portugalii z widowiskiem „Kalendarz polski”. I tak się dalej potoczyło: artyści plastycy przyjeżdżali na plenery, wymieniały się zespoły taneczne… – wspomina Antoni Franczak.

Z biegiem czasu współpraca polskich i portugalskich artystów rozszerzała się na inne niż teatr dziedziny sztuki. Trzydzieści lat trwały te nieoficjalne, ale niewymuszone kontakty, których skutkiem były różne wspólne dokonania artystyczne: teatralne, plastyczne, fotograficzne i choreograficzne. W sumie w wymianie międzynarodowej wzięło udział ponad 800 osób.

Wymiana artystów trwała, choć wciąż nie miała charakteru oficjalnego. Jednym z efektów tej współpracy były Międzynarodowe Plenery Malarskie pn. „Pomorskie pejzaże”, których portugalską odsłonę można oglądać w sali wystawowej Ośrodka teatralnego Rondo do połowy sierpnia. Od drugiego pleneru w Gardnie Wielkiej Portugalczycy tworzą wspólną historię tych malarskich spotkań.

Dodajmy, że dziesięć lat temu, we wrześniu 2007 roku, władze Słupska podpisały oficjalny dokument o partnerstwie miast Słupska i Cartaxo.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.