K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wiejskie klimaty pod strusiem

0

W Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej rozpoczął się kilkudniowy plener malarsko-rzeźbiarski. Artystów do tworzenia dzieł inspiruje przede wszystkim wiejskie otoczenie i bogata natura.

To już 11. edycja pleneru malarsko-rzeźbiarskiego, który cyklicznie odbywa się w Nowej Wsi Lęborskiej. Tegoroczne spotkanie artystów rozpoczęło się dzisiaj, 4 lipca, w Gminnym Ośrodku Kultury pod hasłem „Wiejskie klimaty pod strusiem”. Stanisława Dawidowicz, animatorka kultury w nowowiejskim GOK-u mówi, że uczestniczą w nim panie należące do miejscowego koła plastycznego i członkowie stowarzyszenia „Tak” z Lęborka. Plener potrwa do 7lipca, a tydzień później, o godz. 17 odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej.

Halina Krzewniak, prezes stowarzyszenia „Tak” jest wdzięczna organizatorom za coroczne zaproszenie na te plenery. Sporo osób bierze w nich udział. Panuje na nich twórcza atmosfera.

Jest po prostu wspaniale – zapewnia H. Krzewniak. – Malujemy i powstają dzieła, których – moim zdaniem – nie powstydziłyby się galerie. Bardzo często są cudowne tematy. Kwiaty, ogrody, ptaki… Potem jest przepiękna wystawa.

Udział w nowowiejskim plenerze biorą głównie malarki i rzeźbiarki. Jest także dwóch mężczyzn. Rzeźbiarz i malarz Zdzisław Grajper pierwszego dnia z konieczności skupił się na malarstwie. Wszystko przez to, że nie zabrał ze sobą narzędzi rzeźbiarskich. Kolejne dni plenerowe poświęci już jednak rzeźbie.

Zainteresowałem się sztuka po przejściu na emeryturę, a więc blisko 30 lat temu – wspomina Z. Grajper. – Kiedy pracowałem, nie miałem czasu. Na emeryturze musiałem się czymś zająć i skupiłem się na rzeźbie. Dopiero później, w trakcie rzeźbienia, co pewien czas malowałem jakiś obraz.

Prezes Halina Krzewniak podkreśla, że organizatorzy pleneru starają się tworzyć sympatyczną atmosferę. Dzięki temu można tu nie tylko tworzyć, ale też przyjemnie spędzać czas wolny.

Z twórczością artystów można zapoznać się nie tylko w trakcie organizowanych wystaw, ale również odwiedzając GOK. Rzeźby autorstwa znanego w regionie Zdzisława Grajpera znajdują się przed siedzibą nowowiejskiej placówki kulturalnej. Są to postacie św. Jakuba Apostoła oraz rolnika z żoną, strzegące zewnętrznej sceny. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.