K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nowa emerytura z pomocą

3

Z początkiem października w życie wejdzie ustawa, która przywraca wiek emerytalny do poprzedniego stanu. W związku z tym w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powołani zostali specjalni doradcy, których rolą jest pomóc przyszłym emerytom w dokonaniu wyboru czasu przejścia w stan zawodowego spoczynku.

Z początkiem października wchodzi w życie ustawa, która przywraca wiek emerytalny do poprzedniego limitu – odpowiednio 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. Zakład Ubezpieczeń wychodzi naprzeciw tej reformie powołując w swoich oddziałach doradców, u których każdy przyszły oraz obecny emeryt będzie mógł uzyskać pomoc.

Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że rolą doradcy jest pomóc potencjalnym emerytom w skompletowaniu dokumentów i wyjaśnić, od czego zależy wysokość emerytury. Z pomocą specjalnie przygotowanego kalkulatora emerytalnego może on także wyliczyć wysokość prognozowanego świadczenia. Doradca pomoże również podjąć decyzję, czy lepiej przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku czy popracować nieco dłużej.

Nie zmieni się jednak ogólna zasada, jeśli chodzi o wysokość świadczeń – osoby, które będą pracowały nadal po osiągnięciu wieku emerytalnego mogą liczyć na wyższą emeryturę. Krzysztof Cieszyński wylicza, że według poczynionych kalkulacji jeden rok pracy dłużej będzie dawał emeryturę wyższą o 8 procent.

Na razie planujemy, żeby doradcy funkcjonowali do 1 października, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, to jesteśmy gotowi do przedłużenia tej usługi – zapowiada rzecznik ZUS.

Doradcy działają w placówkach ZUS już od 3 lipca. W tę rolę w Słupsku wcieliło się 3 dotychczasowych pracowników Oddziału ZUS, a w Lęborku 2 dotychczasowych pracowników Inspektoratu. Pierwszego dnia słupscy doradcy obsłużyli 95 klientów, a lęborskich odwiedziło 44 klientów. Z usług doradców może skorzystać każdy, niezależnie od tego, kiedy zamierza przejść na emeryturę. (opr. rkh)

Dyskusja3 komentarze