K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Modernizacja SOR-u

0

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku przygotowuje się do przebudowy oddziału ratunkowego. Zmiany przełożą się na usprawnienie pracy personelu i większy komfort pacjentów.

Po remontach przygotowujących szpital wojewódzki na przyjęcie oddziału ginekologicznego w lecznicy planowane są już kolejne prace budowlane. W najbliższym czasie przebudowie zostanie poddany Szpitalny Oddział Ratunkowy, który znacząco zmieni swój dotychczasowy kształt.

Obecna architektura oddziału jest dość skomplikowana i zawiła – mówi Roman Abramowicz, dyrektor ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Jest wiele pomieszczeń, w których przebywają pacjenci, a to wiąże się z większą liczbą personelu potrzebnego do obsługi chorych. Dlatego chcemy zrobić SOR na wzór zachodni – jedną dużą salę z podzielonymi boksami, gdzie leżeliby pacjenci skierowani na obserwację, i jedna duża lada, na której stałby monitor każdego pacjenta. W ten sposób wszyscy chorzy byliby monitorowani przez lekarza dyżurującego i pielęgniarki.

Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci SOR-u znajdowaliby się pod lepszą kontrolą personelu medycznego. Zmniejszyłaby się również liczba obsługujących ich osób, które można by skierować do innych oddziałów.

Wgląd w pracę SOR-u będą mieli też pacjenci. Dyrekcja szpitala często spotyka się z ich zarzutami, dotyczącymi długich godzin spędzonych w oczekiwaniu na przyjęcie. Po przebudowie będą oni mogli monitorować sytuację na oddziale.

Tu nie tylko jest poczekalnia. Z chorymi w nagłych wypadkach przyjeżdżają karetki, policja czy samochody prywatne. Osoby takie wymagają natychmiastowej pomocy. Widząc to, pacjenci w poczekalni nie będą czuli się w pewien sposób odosobnieni. Myślę, że będą mniej narzekać, że długo czekają na naszą opiekę. Medycyna ratunkowa skupiona jest przecież przede wszystkim na leczeniu stanów bezpośredniego zagrożenia życia, a takich pacjentów dostarczają właśnie karetki – wyjaśnia dyrektor Abramowicz.

Niedługo ruszy procedura przetargowa, a prace modernizacyjne powinny zacząć się jeszcze w tym roku.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.