K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Delegacja w Luksemburgu

0

Lęborska delegacja władz miasta wraz z kaszubskim zespołem regionalnym „Frantówka” reprezentowały miasto podczas jubileuszu 110-lecia Dudelange w Luksemburgu. Do udziału w uroczystych obchodach zaproszono wszystkie miasta partnerskie.

Miasto Dudelange w Luksemburgu obchodziło swoje 110-lecie. Do wspólnego świętowania zaproszono wszystkie miasta partnerskie, czyli delegacje z Polski, Francji, Niemiec, Portugalii i Czarnogóry. Lębork reprezentowała doradczyni burmistrza Alicja Zajączkowska wraz z zespołem regionalnym „Frantówka”.

Regina Szczupaczyńska, kierownik lęborskiej grupy muzyków, opowiedziała nam pokrótce o spotkaniu partnerskich samorządów. Każde z zaproszonych miast przywiozło do Luksemburga własny zespół artystyczny. Lęborczanie wybrali klimat folkloru kaszubskiego, Niemcy wystąpili z muzyką country, zespoły francuski i czarnogórski zaprezentowały śpiewy chóralne, a Portugalia postawiła na big-band. Cała uroczystość rozpoczęła się wystawną kolacją, podczas której lęborczanie zaskoczyli biesiadników miłą niespodzianką. Jaką – zdradził jeden z uczestników lęborskiej delegacji.

W pewnym momencie my jako Polacy spróbowaliśmy pierwsi zaśpiewać przy stole i jak się okazało, bardzo szybko rozśpiewaliśmy całą sztywną atmosferę. Całe towarzystwo potem pięknie się bawiło, a po nas prezentował się każdy zespół. Na pewno będziemy przez wszystkich dobrze zapamiętani – mówił Andrzej Wenta, solista zespołu regionalnego „Frantówka”.

Oprócz występów artystycznych rozmawiano nad zacieśnieniem współpracy pomiędzy partnerami poprzez realizację wspólnych projektów. Zapoznano się z walorami kulturalnymi, turystycznymi oraz infrastrukturalnymi luksemburskiego miasta. Natomiast zespół regionalny „Frantówka” będzie można zobaczyć i usłyszeć już w przyszłym tygodniu podczas Lęborskich Dni Jakubowych. Koncerty na scenie na placu Pokoju w ramach Międzynarodowego Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów”odbędą się w dniach 21 i 23 lipca.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.