K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Internet dla gmin

0

Powiat słupski przygotowuje się do cyfryzacji należących do niego gmin. Już niedługo okoliczne miejscowości będą podłączone światłowodem do szerokopasmowego internetu.

Jeden z globalnych operatorów internetowych we współpracy z gminami leżącymi w obrębie powiatu słupskiego będzie realizować projekt cyfryzacji polskiej wsi. Przedsiębiorstwo dzięki środkom pozyskanym z projektu operacyjnego Polska Cyfrowa doprowadzi do małych miejscowości światłowody z usługami telekomunikacyjnymi. Budowa infrastruktury będzie zlecona podwykonawcom, a następnie za opłatą sieć zostanie udostępniona lokalnym operatorom.

To od dawna oczekiwana inwestycja – mówił podczas konferencji inaugurującej projekt Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski. – Na naszym terenie na początek obejmie ona trzy gminy: Ustkę Główczyce i Smołdzino. W skali całego powiatu, liczącego dziesięć samorządów, to jedna trzecia jego obszaru.

Docelowo do sieci światłowodowej mają być podłączone wszystkie miejscowości w projektowych gminach. Ich samorządy terytorialne na tyle entuzjastycznie zareagowały na pomysł udostępnienia mieszkańcom internetu, że zrezygnowały nawet z pobierania od wykonawcy niektórych opłat. Inwestycja powinna być zakończona w ciągu trzech lat.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.