K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ograniczenie populacji kotów

0

Wolno żyjące koty poddawane są w Lęborku zabiegom sterylizacji i kastracji, w całości finansowanym z budżetu miasta. Działania mają na celu ograniczenie populacji tych zwierząt.

Koty wolno żyjące stanowią nieodłączny element ekosystemu miejskiego i naturalną ochronę przed gryzoniami. Mają prawo do życia na wolności w wybranym przez siebie miejscu. Ich płoszenie czy wprowadzanie zakazów karmienia jest zabronione i kwalifikowane przez polskie prawo jako znęcanie się nad zwierzętami.

Miasto, sprawując opiekę nad czworonogami, współpracuje z opiekunami społecznymi doglądającymi zwierzęta. W wyznaczonych termiach właściwe jednostki dostarczają wyznaczonym osobom paczki z karmą dla ich podopiecznych. Jednak warunkiem otrzymywania pożywienia dla kotów jest poddawanie ich zabiegom sterylizacji lub kastracji. Ma to na celu regulację populacji bezpańskich czworonogów.

Zabiegi finansowane w całości z lęborskiego budżetu miasta przeprowadzane są przez lekarza weterynarii. Dodatkowo gmina pokrywa koszty leczenia czworonogów.

Gdyby ktoś z opiekunów miał problem ze złapaniem kota lub nie miał możliwości dostarczenia go do gabinetu weterynaryjnego, powinien skontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lęborku – osobiście w pokoju B 121 lub telefonicznie pod numerem: 59 863 77 55.

Jeśli w skupisku kotów pojawi się nowy osobnik, natychmiast powinien zostać złapany i poddany stosownemu zabiegowi weterynaryjnemu. Takie sytuacje również należy zgłaszać do lęborskiego ratusza.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.