K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Łebianie z budżetem obywatelskim?

0

W Łebie trwa dyskusja na temat wdrożenia budżetu obywatelskiego jeszcze w 2017 roku. Łebianie będą mogli decydować, jakie projekty inwestycyjne i nieinwestycyjne mają być realizowane na terenie kurortu w ramach przeznaczonych na ten cel środków z kasy miejskiej.

Podobnie jak dzieje się to w innych miastach, również w Łebie mieszkańcy będą mieli możliwość decydowania o inwestycjach do zrealizowania i rodzaju kulturalnych czy edukacyjnych przedsięwzięć. Obecnie prowadzona jest dyskusja w sprawie wdrożenia regulaminu budżetu obywatelskiego.

Kwota przeznaczona do realizacji zadań zgłaszanych przez mieszkańców ma pochodzić w części z dochodów uzyskanych ze stref płatnego parkowania oraz z nadwyżki dochodów z tytułu opłaty klimatycznej. Burmistrz kurortu przypomina, że odwiedzający Łebę płacą ją dopiero od drugiego dnia pobytu nad morzem. Jednak zbieralność opłaty jest mało skuteczna, dlatego samorządowcy planują wprowadzenie mechanizmu zachęcającego gestorów branży turystycznej do rzetelnego pobierania tych pieniędzy i odprowadzania ich do kasy miasta. Nadwyżka z tytułu podatku klimatycznego będzie stanowiła źródło zasobów budżetu obywatelskiego.

Wysokość kwot z tytuł opłaty klimatycznej powinna oscylować na poziomie 3-3,5 miliona złotych, pod warunkiem, że gestorzy tejże branży lub też właściciele obiektów hotelarskich będą odprowadzali tę opłatę w wysokości, jaka wynika z deklaracji o liczbie pokoi lub miejsc noclegowych, wykazywanych w działalności gospodarczej. Na dzień dzisiejszy zbieralność ta wynosi niecałe 23 procent – mówi burmistrz Łeby.

Uwagi i pomysły mieszkańców w sprawie budżetu obywatelskiego będą przyjmowane do końca sierpnia tego roku. Wnioski należy zgłaszać w tradycyjnej formie w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Łebie bądź drogą elektroniczną.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.