K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wykopy i odnowy

0

Mieczysław Jaroszewicz złożył pod koniec czerwca interpelację do kierownictwa ratusza w sprawie mających rozpocząć się wkrótce badań archeologicznych na Starym Rynku i odbudowy zniszczonego muru z płytami nagrobnymi na cmentarzu komunalnym. Radny na swoje zapytania otrzymał już odpowiedź władz Słupska.

Pod koniec czerwca radny miejski Mieczysław Jaroszewicz złożył interpelację, w której dopytywał władze miejskie o planowane na Starym Rynku badania archeologiczne. Prace mają mają doprowadzić do odkrycia znajdujących się prawdopodobnie na tym terenie fundamentów pierwszego słupskiego ratusza.

Pamiątki pochodzące z dawnego magistratu możemy oglądać w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Wśród nich znajdują się tarcze herbowe i tarcze zegarowe, a także korona wieńcząca szczyt ówczesnego ratusza. Radny Mieczysław Jaroszewicz podaje, że zgodnie z informacjami zawartymi w przekazach niemieckich obiekt ten nie został rozebrany do głębi fundamentów, a jedynie do poziomu ziemi, po czym miejsce to zasypano. Teraz wykopaliskami ma się zająć gdańska Firma Archeologiczna Glesum.

Myślę, że jak już odsłonimy te fundamenty, to być może znajdziemy zachowane tam piwnice, może znajdzie się coś z zabytków ruchomych. Tak jak w wielu miejscowościach przy pracach archeologicznych przykrywa się odsłonięte miejsca pleksiglasem lub szkłem pancernym, co stanowi rodzaj atrakcji podnoszącej walory historyczne miasta. W dawnym sercu Słupska oprócz trzech kamieniczek nic się nie zachowało, wszystko zostało spalone, więc taka odkrywka byłaby przypomnieniem, że kiedyś było to centrum miasta – mówi radny Mieczysław Jaroszewicz.

Radny w swojej interpelacji pytał także o przyszłość zniszczonego podczas prac budowlanych na cmentarzu muru z zabytkowymi płytami nagrobnymi dawnych niemieckich rodzin szlacheckich, związanych ze Słupskiem i jego regionem.

– Niestety w tym wypadku komercja zwyciężyła – kwituje Mieczysław Jaroszewicz, były dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. – Mam jednak odpowiedź od pana prezydenta, że mur zostanie przywrócony, dodatkowo zabezpieczony kapilarnym podciąganiem wody. Oby tak się stało. Szanujmy groby. Jeśli mamy pretensje, że naszą spuściznę na Kresach Wschodnich się dewastuje, to nie róbmy tego samego wobec ludzi, którzy tu przed nami mieszkali, budowali to miasto i mieli wkład w kulturę regionu i całego Pomorza. Czekamy z niecierpliwością, kiedy mur zostanie z powrotem przywrócony do poprzedniego wyglądu – podkreśla Mieczysław Jaroszewicz.

Termin zakończenia prac naprawczych na cmentarzu komunalnym wyznaczono na 16 października tego roku.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.