K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kosmiczna śmieciarka

0

Firma OptiNav wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną przygotowuje konstrukcję, która ma rozwiązać rosnący problem kosmicznych śmieci. Dziś w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbyły się testy urządzenia.

Słupskie firmy będą miały swój wkład w przywracanie porządku na okołoziemskiej orbicie. W środę przedsiębiorstwo OptiNav przeprowadziło kolejne testy modelu wyrzutni sieci, za pomocą której zbierane będą kosmiczne zanieczyszczenia. A te, mimo że wirują setki kilometrów nad naszymi głowami, generują duże koszty. Satelity, aby uniknąć zderzenia z takimi obiektami, muszą często korygować swój kurs, zużywając zapasy paliwa. A im więcej go potrzeba, tym droższe jest wyniesienie obiektu w kosmos. To z kolei przekłada się na wyższe ceny usług takich jak telewizja satelitarna. Koszty można jednak obniżyć, jeśli zmniejszy się liczbę śmieci. Sam mechanizm ich usuwania jest skomplikowaną operacją.

Najpierw należy wytypować obiekty, które kwalifikują się do usunięcia z orbity – muszą być na tyle duże, by stanowiły zagrożenie dla innych misji kosmicznych, przy czym powinny znajdować się na zatłoczonych orbitach – wtedy ryzyko zderzenia jest dużo większe. Przede wszystkim jednak należy przygotować specjalny autonomiczny pojazd, czyli kosmiczną śmieciarkę.

Jej celem będzie zbliżenie się do takiego obiektu, co samo w sobie jest trudnym zadaniem, a następnie przechwycenie go i doprowadzenie do spalenia w atmosferze – mówi Wojciech Gołębiewski z SKA Polska .

Ograniczenia techniczne powodują, że kosmiczna śmieciarka będzie mogła złapać w swoją sieć tylko jeden obiekt, ale pod względem ekonomicznym nadal jest to opłacalne. Jak zapewniają twórcy urządzenia, zmniejszenie ryzyka kolizji satelitów z odpadami warte jest tej ceny. Przed inkubatorem technologicznym odbyły się dziś trzy próby z modelem wyrzutni sieci. Pierwsza okazała się fiaskiem, ale dwie następne zakończyły się pełnym sukcesem.

Wszystko przebiegło, jak być powinno, czyli sieć wystrzeliła, oplotła model satelity. Takich testów przeprowadziliśmy już kilkanaście – przy pomocy dźwigu, podnośnika oraz symulacyjnie. Projekt zakończy się we wrześniu po analizie tego, co widzieliśmy przed chwilą – informuje Agata Sochaczewska z OptiNav.

To nie koniec wyzwań stojących przed konstruktorami. Generalnym testem będzie przeprowadzenie eksperymentu za pomocą rakiety sondującej. Słupska śmieciarka zostanie wystrzelona na wysokość 30 kilometrów, gdzie w warunkach zbliżonych do kosmicznych sprawdzi swoją przydatność. Jeżeli wszystkie próby wypadną pomyślnie, to za 5 lat urządzenie będzie oczyszczać orbitę ziemską z niepotrzebnych obiektów.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.