K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Odzyskano miastecki skarb

1

Wspólne działania policjantów z komisariatu policji w Miastku oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie doprowadziły do odzyskania ponad 200 unikatowych zabytków stanowiących część tzw. skarbu z Miastka. Docelowo artefakty mają być przekazane Muzeum w Lęborku.

W maju miasteccy policjanci otrzymali zawiadomienie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotyczące wykopania oraz przywłaszczenia bardzo cennych skarbów z późnej epoki brązu. Funkcjonariusze rozpoczęli śledztwo. Podjęte działania doprowadziły ich do mieszkańca Miastka. Ustalenia mundurowych wskazywały, że mężczyzna może posiadać część przedmiotów wskazanych w zawiadomieniu. W czerwcu zabezpieczono 11 eksponatów, m.in. naszyjniki i bransolety. Wówczas zabytki przekazano Muzeum w Lęborku. Teraz wszystko wskazuje na to, że lęborska placówka wzbogaci się o kolejne 200 artefaktów, które kilka dni temu udało się odzyskać.

Ten skarb jest naprawdę wyjątkowy – mówi Agnieszka Krzysiak, archeolog pracująca w lęborskim muzeum. – To nietypowe znalezisko zwłaszcza dla terenów Polski, dlatego że nagromadzenie tylu prestiżowych przedmiotów w importowanym naczyniu nie jest znane nawet w najstarszej literaturze archeologicznej. Zatem opracowanie tego materiału i możliwość jego ekspozycji będą naprawdę czymś wyjątkowym dla naszej placówki.

Skarby z Miastka pochodzą z przełomu IX i VIII wieku p.n.e.

(opr. jwb)

DyskusjaJeden komentarz

  1. Kolejna bzdura i kłamstwo! Kolesie wykopali skarb powiadomili pseudo konserwatora, który jest niczym konfident, który podpierdzielił ich policji i teraz chłopaki mają problem. Dlatego też kiedy coś znajdziecie w ziemi nie informujcie o tym nikogo bo zamiast podziękowania dostaniecie wyrok! Taki chory kraj!