K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Otwarcie łabędziego stawu

0

Mieszkańcy miejscowości Obliwice w powiecie lęborskim uporządkowali zaniedbany dotychczas teren wokół tak zwanego łabędziego stawu. Podczas oficjalnego otwarcia przeprowadzono pierwsze spławikowe zawody wędkarskie.

W Obliwicach w gminie Nowa Wieś Lęborska działania lokalnej społeczności doprowadziły do zagospodarowania brzegów wokół tamtejszego stawu łabędziego.

To miejsce było kiedyś oblegane przez mieszkańców, wędkarzy, dlatego chcieliśmy nawiązać do tych lat – mówi sołtys Obliwic, Paweł Kubiak. – Prace wykonaliśmy przy pomocy środków z urzędu gminy oraz – za zgodą mieszkańców – części zasobów funduszu sołeckiego. Jak widać, udało się.

Obliwiczanie nie kryją zadowolenia z efektów wspólnego dzieła. Korzyści są wymierne. Jeden z najstarszych mieszkańców miejscowości, pan Bogdan Rybarczyk, wymienia zalety nowego zagospodarowania przestrzeni wokół stawu.

Pojawiły się ławki dla wędkarzy, śmietniki, nasadzono drzewka, oczyszczony i pogłębiony został brzeg, a przede wszystkim pojawiła się piękna wiata, która daje schronienie przed deszczem, ale i może służyć jako miejsce do wypoczynku dla całych rodzin. Jest też palenisko, więc możemy teraz spędzać tu miło czas – mówi z dumą obliwiczanin.

Oddolna inicjatywa była wspierana przez stowarzyszenie „Obliwice i okolice”, któremu gmina przekazała działkę wokół stawu w nieodpłatne użyczenie na 10 lat. Jak wspomina jego prezes, Bartłomiej Zambrzycki, wszystko zaczęło się w 2016 roku, kiedy mieszkańcy postanowili wskrzesić dobrego ducha tego miejsca, planując wspólny wysiłek w celu lepszego zagospodarowania terenu przy akwenie.

Oficjalnemu otwarciu nowego miejsca rekreacji towarzyszyły spławikowe zawody wędkarskie o puchar sołtysa Obliwic i prezesa stowarzyszenia „Obliwice i okolice”.

Zrobiliśmy fajną, dużą imprezę dla 36 wędkarzy. Były to pierwsze w naszej historii spławikowe zawody wędkarskie. Tak więc nawiązaliśmy do historii tego miejsca, do tych setek wędkarzy, którzy od zawsze tu się pojawiali – mówi Bartłomiej Zambrzycki.

Podczas zawodów Łukasz Hajduk zajął dwukrotnie pierwsze miejsce w kategoriach za ogólną masę ryb oraz za największą rybę mierzoną w centymetrach.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.