K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wykopaliska pełną parą

0

Od zeszłego tygodnia trwają pracę archeologiczne na słupskim Starym Rynku. Ich celem jest odnalezienie oraz zbadanie pozostałości po dawnym ratuszu, a tym samym pogłębienie wiedzy o historii miasta.

Słupski Stary Rynek jest od zeszłego tygodnia miejscem wykopalisk archeologicznych. Archeolodzy rozkopują teren rynku, licząc na odnalezienie pozostałości dawnego miejskiego ratusza i artefaktów związanych z historią miasta.

Prace już się rozpoczęły – mówi Jarosław Borecki, dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. – Na razie wstępnie w miejscu, gdzie miał być stary ratusz, próbne wykopy wskazały, że go nie ma. Niemniej jednak to, czy został rozebrany do końca, czy jakieś fragmenty zostały, pokażą szczegółowe badania. Na razie prace trwają niecały tydzień. Odkopaliśmy dwa fundamenty starych lamp gazowych, które były na rynku, oraz instalację gazową.

Nic więcej na temat prac archeologicznych przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku powiedzieć nie chcieli, ale liczą, że znajdą w ziemi coś ciekawego. Roboty potrwają jeszcze trzy miesiące. – Jakieś początkowe ślady są, być może właśnie ratusza. Ale to kwestia paru tygodni – dodaje Jarosław Borecki.

Po zakończeniu wykopów powinna zostać odtworzona na Starym Rynku nawierzchnia, która dotąd tam była. Jednak ze względu na duże koszty ułożenia mozaiki z drobnej kostki ZIM czasowo chce – do czasu rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego i wyłonienia wykonawcy Starego Rynku w kamieniu – położyć elementy polbruku.

Stary Rynek to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Słupska. Choć obecnie jest to jedynie plac, w dawnych czasach było to miejsce o znaczeniu handlowym, politycznym i towarzyskim. To serce miasta. Radni, którzy zgłosili projekt archeologiczny, uważają, że prezydent dobrze zrobił, godząc się na realizację ich inicjatywy, ponieważ takie prace zawsze powinny wyprzedzać każde inne działanie o charakterze jedynie upiększającym historyczne miejsca.

Stary ratusz rozebrany został w końcówce wieku XIX. Przyczyną tego – co powiem jako ciekawostkę – były owce. Ponieważ słupskie okolice słynęły w latach minionych z hodowli tychże zwierząt, a handel nimi odbywał się na Starym Rynku, to i w końcu plac ten stał się za ciasny. Wtedy powstała koncepcja zasypania stawu na dzisiejszym placu Zwycięstwa i posadowienia tam nowego już ratusza – wyjaśnia Mieczysław Jaroszewicz, radny miasta Słupska.

Prace potrwają jeszcze kilka tygodni. Już teraz archeolodzy znaleźli kilka interesujących obiektów, jednak na kompleksowy rezultat ich prac trzeba będzie jeszcze poczekać.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.