K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Powstańcza rocznica

0

We wtorek odbędą się w Słupsku uroczystości związane z rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. Towarzyszyć im będzie, podobnie jak w latach poprzednich, inscenizacja historycznych wydarzeń.

Słupsk jest jednym z niewielu miast w kraju, w którym od dawna organizowane są coroczne obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Od kilku lat oficjalnym uroczystościom towarzyszą inscenizacje tych historycznych wydarzeń. Jutro (1 sierpnia) na ulicach miasta ponownie pojawią się aktorzy rekonstruujący te wydarzenia.

Wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka uważa, że obecność na ulicach młodych ludzi roznoszących wzorowane na 1944 roku czasopisma jest elementem edukacyjnym. Jest w nich krotki rys tego tragicznego zrywu powstańczego, jest mowa o ludziach, którzy po powstaniu trafili do Słupska, są ich portrety i jest też zapowiedź inscenizacji.

Na prośbę powstańców warszawskich uroczystości rozpoczną się nie jak zwykle mszą polową przy pomniku, ale mszą w kościele – zapowiada K. Danilecka-Wojewódzka. – Rozpocznie się ona o godz. 13.30. Potem wszyscy przejdą pod pomnik Bohaterom Warszawy. Wszystko po to, żeby dać czas na przejście na aleję Sienkiewicza, gdzie odbędzie się inscenizacja.

Jest to 73. rocznica powstańczego zrywu. Uroczyste złożenie kwiatów nastąpi w parku Powstańców Warszawskich przy ulicy Partyzantów.

Mówiąc o powstaniu cały czas pamiętajmy o tym, że jest to temat bardzo dramatycznej opowieści – mówi wiceprezydent Danilecka-Wojewódzka. – W związku z tym i do nas docierają informacje, że nie wszyscy mieszkańcy miasta akceptują taką formę obchodów, jak rekonstrukcja elementów walki powstańczej. Ale w tym jest bardzo dużo elementów edukacyjnych, co bardzo cieszy. Przez pół godziny przed godziną W informacja od narratora jakie było życie w Warszawie okupacyjnej, czym było powstanie, ile ofiar pochłonęło i jakie były uwarunkowania historyczne. To powstanie jest wpisane w tradycje Słupska o tyle, że nasze miasto przez 50 lat było jedynym miastem w Polsce, które miało pomnik bohaterów powstania warszawskiego i grupę powstańców. I myśmy od wielu, wielu lat – od lat osiemdziesiątych – celebrowali tę uroczystość i na pewno dalej to będziemy czynili.

Inscenizacja rozpocznie się o godzinie W. Jest to już piąta rekonstrukcja tego wydarzenia. (opr. hrk)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.