K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nielegalna krajalnia tytoniu

0

Jak informuje Morski Oddział Straży Granicznej, jego funkcjonariusze zlikwidowali 28 lipca w powiecie słupskim nielegalną krajalnię tytoniu. Zabezpieczono przeszło 2 tony krajanki i suszu tytoniowego o rynkowej wartości 1.218 tys. zł, sprzęt i urządzenia służące do cięcia liści, aromatyzowania tytoniu i jego dystrybucji. Zatrzymano czterech mężczyzn i kobietę, wszyscy są mieszkańcami powiatu słupskiego.

Krajalnia znajdowała się w pomieszczeniu gospodarczym w jednym zabudowań na terenie gminy Kobylnica. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Ustce przy wsparciu Centralnego Biura Śledczego Policji ujawnili i zabezpieczyli 1011 kilogramów krajanki tytoniowej i 1159 kilogramów suszu tytoniowego. Gdyby towar został sprzedany, Skarb Państwa straciłby przeszło 1.322 tys. zł. Strażnicy graniczni przechwycili także dwie maszyny do cięcia liści, wagę elektroniczną i urządzenie do aromatyzowania tytoniu. Na poczet kary Straż Graniczna zabezpieczyła również dwa samochody osobowe o wartości 24 tys. zł i przeszło 4 tys. zł gotówki. Przeszukano mieszkania wszystkich osób, znajdując w jednym 50 kartonów, 3 worki z resztkami po liściach tytoniu oraz wałek do cięcia tytoniu.

Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że proceder trwał w tym miejscu od dłuższego czasu, a na rynek trafiło co najmniej 20 ton tytoniu. Organizatorem i szefem grupy był 42-latek z którym współdziałało trzech mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat. Po przesłuchaniu i przedstawieniu im zarzutu popełnienia przestępstwa skarbowego, zostali zwolnieni. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju. Kobiecie nie przedstawiono zarzutu, po przesłuchaniu została zwolniona.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustki pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku. (opr. rkh)

Fot. MOSG

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.