K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wykopaliskowe artefakty

0

Już blisko miesiąc trwają prace archeologiczne na słupskim Starym Rynku. Podczas konferencji prasowej przedstawiony został obecny stan badań. Nakreślono także plan robót wykopaliskowych na kolejne tygodnie.

Na Starym Rynku w Słupsku trwają wykopaliska archeologiczne, które budzą zrozumiałe zainteresowanie mieszkańców. Prace te poprzedzają realizację planów związanych z rewitalizacją nie tylko tego miejsca, ale i przyległych ulic. Działania archeologów przyniosły już pierwsze ciekawe odkrycia. Co prawda, nie znaleziono pozostałości po ratuszu, który istniał w tym miejscu do roku 1901, ale odkryto sporo fragmentów fundamentów i murów budowli, które na rynku znajdowały się dużo wcześniej. Nie wiadomo, czy jest to fragment pierwotnej zabudowy średniowiecznej – tego jeszcze archeolodzy nie oceniają – ale to, co już zostało odsłonięte, na pewno zbudowano z cegły używanej w XVI-XVII wieku. Być może istniejąca w tym miejscu dawna budowla była przebudowywana i rozbudowywana w różnym okresie. Na planie urbanizacyjnym z 1793 roku ówczesny ratusz zajmuje bardzo duży obszar, dlatego zakłada się, że być może pierwotny obiekt obudowywany był z biegiem lat różnego rodzaju konstrukcjami.

Na razie z pracami odkrywkowymi znajdujemy się dość wysoko. Myślę, że z każdym następnym dniem przedstawiać będziemy coraz więcej szczegółów – mówi archeolog Maciej Marczewski.

Wzbogacanie wiedzy o przeszłości tego miejsca rzuca także światło na życie dawnych słupszczan. Pod dawnym rynkiem odnaleziono kilka interesujących artefaktów. Na przykład naparstek krawiecki, którego pochodzenie być może sięga jeszcze średniowiecza. Poza ceramicznymi zabytkami, których przy takich pracach zawsze jest najwięcej, odnalezionych zostało także sporo monet i innych zabytków metalowych, takich jak np. gwoździe czy elementy strojów, sprzączki i klamerki. Są także plomby tekstylne i celne.

W poszukiwaniach archeologom pomagają członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjego Gryf. Odnalezione przedmioty po zakończeniu wykopalisk trafią do słupskiego muzeum.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.