K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Niewidoczni mieszkańcy lasu

0

Wakacje sprzyjają wędrówkom w poszukiwaniu grzybów i jagód. Pamiętać jednak należy, że w lesie natknąć się można na żmije i kleszcze. Sprawdziliśmy, jak uchronić się przed spotkaniem z niewidocznymi, z pozoru, mieszkańcami lasu.

Dzisiaj odwiedziliśmy z kamerą Nadleśnictwo Cewice. W powiecie lęborskim to obszar o bardzo dużej lesistości. Tu również można spotkać najwięcej grzybiarzy oraz osób zbierających jagody. Leśni wędrowcy powinny jednak pamiętać o niewidocznych, z pozoru, mieszkańcach lasu. Adam Dominiecki z Nadleśnictwa Cewice mówi, że o ile żmije nie są jakimś wielkim problemem, o tyle obecność kleszczy – podobnie jak w całym kraju – powoduje konieczność zachowania wzmożonej ostrożności. Dobrze jest zabezpieczyć ciało ubraniem z długimi rękawami i spodniami z nogawkami stykającymi się z butem. To pozwala kleszcze strzepnąć z wierzchniego okrycia.

Jak zachować się, gdy po powrocie z lasu zauważymy na skórze kleszcza? Adam Dominiecki zaznacza, że bardzo ważne jest jak najszybsze wyjęcie kleszcza ze swojego organizmu. – Sposoby postępowania w takich sytuacjach – mówi leśnik – pokazuje nagrany przez nas filmik umieszczony na Facebookowym profilu Nadleśnictwa Cewice.

Wybierając się do lasu warto przestrzegać wskazówek udzielanych przez doświadczonych leśników. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.