K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pudełka życia rozdane

0

W Stowarzyszeniu „Na 102” zakończono i podsumowano projekt pod nazwą „Naklejka na wszelki wypadek”. Na terenie powiatu lęborskiego i jego okolicach rozdano nieodpłatnie blisko 800 pudełek życia. W sytuacjach nagłych opakowanie z odpowiednią informacją ma usprawniać pracę ratowników medycznych.

Podsumowano tegoroczną akcję przeprowadzoną na terenie powiatu lęborskiego i jego okolic, a polegającą na dystrybucji odpowiednio oznaczonych opakowań, tzw. pudełek życia. Ewa Kłosowska, prezes stowarzyszenia „Na 102” i współorganizator akcji informuje, że w tym roku rozdano już 800 pudełek. Poza tym także naklejki do opakowań. Projekt realizowany był pół roku, między innymi dzięki grantowi (2 tys. zł) z funduszu inicjowania rozwoju.

Działania skierowane były głównie do seniorów, którzy w chwili zagrożenia życia nie są w stanie przekazać ratownikom medycznym podstawowych informacji o przyjmowanych lekach oraz chorobach, na które cierpią.

Namawiamy osoby mieszkające samotnie, starsze, schorowane, żeby w lodówce umieścili specjalnie oklejone pudełko, w którym jest kartka ze spisanymi najważniejszymi rzeczami mogącymi przyspieszyć ratowanie życia i niesienie pomocy – mówi Ewa Kłosowska. – Konieczne jest umieszczenie na lodowce naklejki, która upoważnia ratowników medycznych do zajrzenia w to miejsce. U nas jest to pudełko życia, gdzie indziej koperta życia, a tak naprawdę chodzi o to, żeby jakiekolwiek naczynie odpowiednio oklejone zawierało odpowiednią informację dla ratowników.

Społeczne przedsięwzięcie ma pozytywny odzew. Proponowane praktyki przyjęły się wśród mieszkańców. Daria Solarz, członek zarządu stowarzyszenia „Na 102” przywołuje zdarzenie, o którym poinformowała stowarzyszenie lekarka z Cewic. Dzięki pudełku w lodówce uratowano życie jednej osobie.

Zakończenie projektu pod nazwą „Naklejka na wszelki wypadek” nie kończy jednak działań podejmowanych przez stowarzyszenie „Na 102” na rzecz lokalnej społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku emerytalnym. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.