K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Cyrk bez zwierząt

0

W Ustce miał miejsce protest działaczy Viva! Akcja dla Zwierząt oraz Kolektywu Pandaria. Wszystko z powodu obecności w mieście cyrku Korona, w programie którego pojawiają się zwierzęta.

W minioną niedzielę w Ustce przed bramą wejściową do cyrku Korona działacze dwóch stowarzyszeń protestowali przeciwko udziałowi zwierząt w cyrkowych występach. Maja Fronczak z Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt tłumaczy istotę tego protestu: – Miejscem zwierząt nie jest cyrk. Zwierzęta przez cały rok pracują dla ludzi. Są przewożone z miejsca na miejsce, trzymane w ciasnych klatkach, odseparowane od przedstawicieli swojego gatunku, cierpiąc na stereotypię. Zwierzęta powinny przebywać w środowisku możliwie zbliżonym do naturalnego.

W internecie umieszczona została odpowiedź cyrku na protest. Na swojej stronie właściciele piszą, że zwierzęta pochodzą z legalnych hodowli, a większość z nich urodziła się już wśród ludzi. Nie są one tresowane, lecz trenowane, a każdy ze scenariuszy występów został zaaprobowany przez Głównego Lekarza Weterynarii. Protestujących jednak takie twierdzenia nie przekonują i proponowali pomysły na inne życie zwierzęcych artystów. Według działaczy stowarzyszeń ogrody zoologiczne również nie są dobrym miejscem dla zwierząt, a pozytywną rolę mogłyby odegrać tzw. sanktuaria dla zwierząt. Tworzy się w nich ogromne wybiegi, dobre warunki do życia i zapewnia opiekę.

To nie pierwszy tego typu protest w naszym regionie. Dwa lata temu władze Słupska odmówiły wstępu cyrkowi Arena, który także wykorzystuje zwierzęta w swoich programach. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.