K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wojskowi świętują

0

Ze względu na nadchodzący długi weekend 7. Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku już dziś obchodziła Święto Wojska Polskiego. Przy okazji zorganizowano dzień otwartych koszar. Odwiedzającym jednostkę zaprezentowano militaria.

Defilady, prezentacja pojazdów wojskowych, karabinów i innego uzbrojenia – to wszystko można było zobaczyć podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku. Dla zainteresowanych wstąpieniem w szeregi służby zawodowej przygotowano stanowisko rekrutacyjne. Dziś najważniejsi byli jednak wojskowi, którym dziękowano za służbę dla kraju.

Kpt. Grzegorz Kruk z 7. Brygady Obrony Wybrzeża mówi, że to święto wiąże się z wyróżnieniami dla żołnierzy i awansami. Jednostka zorganizowała także dzień otwarty. Wystawiony został sprzęt wojskowy, który na co dzień używany jest prze żołnierzy. Na każdym stanowisku obecny jest instruktor, czyli żołnierz korzystający z określonego sprzętu w czasie służby. Zainteresowani mogli poznać dane taktyczno-techniczne sprzętu, jego przeznaczenie i zobaczyć, jak wygląda jego wnętrze.

W uroczystościach udział wzięła także delegacja żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, stacjonujących w bazie wojskowej w Redzikowie. Zgodnie z kalendarzem Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia, ale długi weekend wymusił zmianę terminu. Grzegorz Kruk dodaje, że frekwencja może świadczyć o trafności zmiany tego terminu. – Okazało się, że łatwiej jest zachęcić mieszkańców do odwiedzenia jednostki w piątek niż w dzień wolny od pracy – stwierdza kapitan.

Na miejscu pojawili się także rekonstruktorzy z replikami przedwojennej broni i wyposażenia wojskowego. Andrzej Liberek z grupy rekonstrukcji historycznej „Grzmot” wyjaśnia, że nawiązują oni do tradycji I Morskiego Pułku Strzelców, który stacjonował przed II wojną światową w Wejherowie. – Chcemy pokazać ciągłość historii wojska polskiego. My rekonstruujemy drużynę piechoty tej jednostki. Na swoim stanowisku mamy repliki, a częściowo oryginały, wyposażenia żołnierzu sprzed II wojny światowej – mówi A. Liberek.

Wojskowi przyznają, że służba zawodowa przeżywa obecnie wśród ludzi młodych swój renesans. Brygada Obrony Wybrzeża uczestniczy już w kilku porozumieniach partnerskich z szkołami w ramach patronatu nad klasami wojskowymi. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.