K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Od zdrowia nie ma urlopu

0

Podczas wakacji nad morzem warto zadbać nie tylko o pięknie wyglądającą opaleniznę. urząd marszałkowski, wspólnie ze słupskim szpitalem, zorganizował w niedzielę na plaży w Ustce akcję „Pomorskie dla Zdrowia”. W jej ramach przeprowadzano bezpłatne badania.

Urlopowicze odpoczywający w ostatni weekend w Ustce, oprócz oddawaniu się nadmorskim atrakcjom, mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Choć akcja „Pomorskie dla Zdrowia” przygotowana przez rząd marszałkowski i wojewódzki szpital w Słupsku skierowana jest przede wszystkim do Pomorzan, to udział w niej mógł wziąć każdy. Jak podkreślają organizatorzy jej głównym celem jest promocja profilaktyki i zachęcenie do uczestniczenia w badaniach prewencyjnych na co dzień. Paweł Orłowski, wicemarszałek województwa pomorskiego mówi, że celem akcji jest przekonanie Pomorzan o wadze wcześniejszych badań i udziale w badaniach profilaktycznych.

Nasze zdrowie zależy także od naszej odpowiedzialności. W zależności od tego, czy odpowiednio wcześnie się zbadamy możemy uniknąć pobytu w szpitalu i zaawansowania choroby – przekonuje wicemarszałek. I chociaż akcja organizowana jest w okresie wakacyjnym, to i w takim czasie należy pamiętać o zdrowiu.

W namiotach rozstawionych obok mola pielęgniarki ze słupskiego szpitala mierzyły ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi. Dla amatorów słonecznych kąpieli przygotowano natomiast badania na obecność czerniaka. Niektóre z nich kończyły się wykryciem zmian na skórze, co tylko potwierdza, że warto poddawać się badaniom kontrolnym.

Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku przypomina, że jego placówka cały czas zajmuje się profilaktyka zdrowotną. Prowadzi ją nawet w formach tak niestandardowych, jak akcja na plaży w Ustce.

Ponieważ jesteśmy na plaży, a każdy kto tutaj przyjeżdża korzysta ze słońca, uzmysławiamy ludziom, w jaki sposób korzystać z tego słońca bezpiecznie – tłumaczy prezes Sapiński. – Dermatolodzy oglądają znamiona na skórze, żeby móc ocenić je pod kątem występowania tak niebezpiecznej choroby jak czerniak złośliwy skóry.

Obecne na miejscu służby brały udział w działaniach pokazowych. WOPR-owcy w symulowanej akcji podejmowali z wody topiącą się osobę, a szpitalni i policyjni ratownicy uczyli udzielania pierwszej pomocy. – Każdy z nas może uczestniczyć lub znaleźć się w roli widza w takich sytuacjach – mówi A. Sapiński. – Wtedy bardzo wiele może od nas zależeć. Również to, czy dalsze działania służb medycznych będą skuteczne. Dlatego pokazujemy, jak w najprostszy sposób udzielić pierwszej pomocy w zakresie ratowania i przywracania czynności życiowych.

Inicjatywa „Pomorskie dla Zdrowia” uświadamia, jak ważne dla naszego zdrowia jest przeprowadzanie rutynowych badań kontrolnych. W tym sezonie Ustka była ostatnim przystankiem tej akcji, ale wiadomo że w przyszłym roku będzie ona na pewno kontynuowana. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.