K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sytuacja opanowana

0

Z piątku na sobotę niebezpiecznie było na terenie miasta. Była to bezsenna noc dla pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku. Ostatecznie kryzysową sytuację udało się opanować.

Burza, wichura oraz opady deszczu przyczyniły się do kryzysowej sytuacji w lęborskich wodociągach. Z 11 na 12 sierpnia była to bezsenna i niezwykle stresująca noc dla pracowników lęborskiego MPWiK-u. Dyrektor Piotr Boniaszczuk mówi, że pracuje 23 lata i przez ten czas nie miał do czynienia z tak agresywną pogodą. Wystąpił bardzo duży napływ deszczówki do sieci kanalizacyjnej ogólnospławnej i sanitarnej. Jednak głównym problemem były braki zasilania.

W przypadku braku napięcia i to jeszcze w momencie, gdy jest taki wielki, paraliżujący napływ wody siecią kanalizacyjną, grozi nam zalanie naszych obiektów – tłumaczy dyrektor. – Wszystkie urządzenia i przepompownie zlokalizowane są pod ziemią i bardzo łatwo je zalać, gdy pompy na bieżąco nie odprowadzają napływającej wody. Takie sytuacje miały miejsce po godzinie 23, w momencie największego ataku burzy.

Wielokrotnie w przeciągu krótkiego okresu czasu wyłączał się dopływ prądu. Urządzenia wyłączały się, a przywrócenie ich do pracy nie trwa kilku sekund. – Mimo że napięcie dość szybko wracało, to trzeba było nieźle się nagimnastykować, by system automatyki podnieść – tłumaczy P. Boniaszczuk. – Przetrwaliśmy tę burzę tylko dzięki temu, że mamy w swojej załodze fachowców, że obsada obiektów jest 24-godzinna i na poddyżurach są elektrycy. Walczyliśmy z urządzeniami, żeby zapewnić ich ciągłą pracę w trybie automatyki, mniej więcej do godziny 3 nad ranem. Natomiast samo pompowanie wody z sieci kanalizacyjnej trwało do soboty wieczorem. Udało się nie ponieść większych strat. Drobne urządzenia uległy trwałemu uszkodzeniu i trzeba będzie je wymienić.

Gdyby sytuacji nie udało się opanować zalaniu i wyłączeniu na kilka tygodni uległaby główna przepompownia ścieków oraz wyłączona zostałaby oczyszczalnia. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.