K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Tragedia na Pomorzu

0

Pięć ofiar śmiertelnych, kilkadziesiąt osób rannych, zniszczone domostwa, zerwane linie energetyczne, setki hektarów lasu wyłożonego, jak zboże po gradobiciu – to efekt nawałnicy, jaka przeszła w miniony piątek przez południową część województwa pomorskiego. Największe straty odnotowano w powiecie chojnickim.

Do największej tragedii doszło w okolicach Chojnic. W lesie koło miejscowości Suszek śmierć poniosły dwie nastolatki z Łodzi, które przebywały tam na obozie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Jeden mężczyzna przygnieciony został w namiocie nad jeziorem w Swornegaciach, inny w lesie, natomiast w Konarzynach zginęła kobieta przywalona zapadającym się dachem. Ponad pół miliona odbiorców w tym i przyległych regionach pozbawionych jest energii elektrycznej. Na terenie objętym kataklizmem całodobowo pracują strażacy, którzy udrożnili już większość dróg publicznych.

Jak twierdzą świadkowie, nawałnica poprzedzona dziwną ciszą i błyskami, zaczęła się w piątek ok. godz. 23 i trwała do rana. Zdaniem jednego z okolicznych leśniczych prędkość wiatru wahała się w granicach od 120 do 180 km/h, dlatego stare drzewa pękały jak zapałki lub były wyrywane z korzeniami.

W gminach, przez które przeszła nawałnica, natychmiast powołano sztaby kryzysowe, które zajmują się pomocą najbardziej poszkodowanym. Ogrom strat jest porażający. Jeszcze wiele dni ma trwać ich szacowanie.

Niebawem przedstawimy szerszą relację z terenu objętego kataklizmem. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.