K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Mural z konkursu

0

W Słupsku powstanie kolejny mural, tym razem upamiętniający Ludwika Zamenhofa. W styczniu Rada Miejska zadecydowała, że 2017 rok będzie w Słupsku rokiem twórcy języka esperanto.

Słupsk posiada bogatą historię związaną ze środowiskiem esperantystów. Do końca XX wieku w mieście istniał nawet związek osób posługujących się tym językiem. W tym roku przypada 100 rocznica śmierci jego twórcy – Ludwika Zamenhofa. W związku z tym samorząd miasta zdecydował o ogłoszeniu 2017, rokiem autora esperanto. Dodatkowo, jak wcześniej informowaliśmy, już niedługo w Słupsku zobaczymy poświęcony jego osobie mural. W konkursie Słupskiego Ośrodka Kultury wybrano zwycięski projekt malowidła, który ozdobi ścianę budynku właśnie przy ulicy Zamenhofa. W głosowaniu słupszczanie mogli wybrać jedną z dwóch zgłoszonych prac.

Jolanta Krawczykiewicz, dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury przypomina, że autorami poddanych głosowaniu projektów byli Zuzanna Litawińska i Paweł Płóciennik. Wygrała praca Zuzanny Litawińskiej. – Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Zamenhofa powiedzieli, że zdają się na głosy słupszczan. Teraz na budynku numer 5 przy tej ulicy powstanie mural symbolizujący ideę esperanto – mówi J. Krawczykiewicz.

Malowidło powstanie w ramach projektu „Wszyscy jesteśmy Homarano”, co w języku esperanto oznacza członka rodziny ludzkiej. Efekt będzie można już podziwiać prawdopodobnie pod koniec sierpnia. W tym roku Słupski Ośrodek Kultury prowadził już prace nad dwoma innymi muralami. Jeden z nich powstał koło Teatru Rondo, a drugi kilka dni temu odsłonięto przy ulicy Grottgera. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.