K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Słupszczanie dla Rytla

0

W całym kraju zbierane są dary dla mieszkańców powiatu chojnickiego dotkniętych niszczycielską nawałnicą. Jedną z najbardziej poszkodowanych miejscowości jest wieś Rytel, dla której w Słupsku zorganizowano pomoc.

W miniony weekend nad południową częścią województwa pomorskiego przeszła ogromna nawałnica, która pozbawiła setki ludzi dorobku życia. Kataklizm największych zniszczeń dokonał w powiecie chojnickim, gdzie najdotkliwiej jego skutki odczuli mieszkańcy wsi Rytel. Słupskie Centrum Inicjatyw Społecznych postanowiło pomóc poszkodowanym i zorganizowało zbiórkę darów.

Utworzyliśmy specjalny profil facebookowy pod nazwą „Słupszczanie i słupszczanki dla Rytla i okolic” – informuje Tomasz Keller z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. – Bo nie tylko Rytel ucierpiał w tej nawałnicy. Tamtejsze sołectwo utworzyło takie centrum dowodzenia i te wszystkie dary, które zgromadzimy trafią nie tylko do mieszkańców Rytla, ale też do mieszkańców okolicznych miejscowości. To jest bardzo ważne, bo sam Rytel jest już dobrze zabezpieczony w sprzęt, ubrania, żywność i środki czystości. Tak więc nadmiar darów, które spłyną do Rytla, dzięki zaangażowaniu okolicznych sołtysów, trafią także do innych miejscowości.

Lista materiałów, na które jest największe zapotrzebowanie na bieżąco aktualizowana jest na profilach facebookowych Centrum Organizacji Społecznych i sołectwa Rytel.

Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę i co chwilę potrzebne jest coś nowego – mówi Tomasz Keller. – Tak naprawdę, co jest jeszcze potrzebne będzie można powiedzieć za kilka dni. W tej chwili cały czas zbieramy takie materiały jak gwoździe, papiaki, folię, którą można zabezpieczyć uszkodzony dach, wszelkiego typu plandeki. Nadal potrzebne jest paliwo do pilarek, a także grabie łopaty, taczki… Wszystko, co umożliwi posprzątanie tego terenu.

Mieszkańcom zniszczonych miejscowości można także pomóc poprzez wpłatę pieniędzy, na konta stowarzyszeń widniejących na podanych profilach. Zbiórka darów będzie prowadzona tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja w zniszczonych miejscowościach. Dary na bieżąco będą transportowane i przekazywane potrzebującym. Ofiarodawcy mogą zgłaszać się w siedzibie CIO przy al. Sienkiewicza 19 lub w SCOPiES przy ul. Niedziałkowskiego 6. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.