K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

W lasach… spustoszenie!

0

Na terenie powiatu lęborskiego najbardziej dotknięte przez żywioł zostało Nadleśnictwo Cewice. Zniszczenia są ogromne. Nadal zbierane są informacje i prowadzona jest analiza napływających danych o szkodach w poszczególnych leśnictwach.

Ogromne połacie lasu uległy uszkodzeniu. Wiele drzew jest połamanych a nawet wyrwanych wraz z korzeniami. Taki widok można zobaczyć w poszczególnych leśnictwach Nadleśnictwa Cewice. Michał Polasik, specjalista służby leśnej, pokazuje miejsce w leśnictwie Bukowina, w którym stał las porośnięty przez sześćdziesięcioletnie drzewa. W ciągu pół godziny, podczas nawałnicy w nocy z piątku na sobotę został zrównany z ziemią. Obszar lasu blisko wioski Kamienica Królewska został przez nawałnicę dotknięty najbardziej. – Oprócz tego straciliśmy mnóstwo drzewostanu w okolicach miejscowości Pieski i Siemirowice – mówi M. Polasik.

Na obszarze dotkniętym żywiołem trwa szacowanie strat. – Staramy się w szacunkach wykorzystać nowe technologie. Próbujemy dronami oblecieć ten fragment i sprawdzić, jakie to są powierzchnie. Wciąż jednak nie mamy dokładnych danych. Myślę, że zajmie nam to kilka tygodni. W tej chwili naszym priorytetem jest udrażnianie dróg – relacjonuje leśnik.

Jak można pomóc? Przede wszystkim zastosować się do zakazu wchodzenia do lasów na tym terenie. Szczególnie na obszary dotknięte kataklizmem. Leśnikom bardzo zależy na tym, żeby nikt nie ucierpiał, a jeszcze nie wszystkie miejsca i szkody zostały rozpoznane.

O szczegółowych dotyczących oceny zniszczeń na terenie Nadleśnictwa Cewice będziemy informowali w kolejnych materiałach. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.