K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wielka ściepa?

0

Już za kilka dni na nadzwyczajnym posiedzeniu sesji Rady Miasta, rajcy zdecydują czy dołożyć kolejne miliony do budowy akwaparku. Inny pomysł w petycji do samorządowców zgłosił jeden z mieszkańców, który proponuje referendum w sprawie samoopodatkowania się słupszczan, aby pozyskać środki na dokończenie inwestycji.

Park Wodny „Trzy Fale” zaczyna przypominać worek bez dna, który ciągle generuje dodatkowe koszty. Nieważne jakie były początkowe założenia, na końcu i tak będzie trzeba zapłacić więcej. Przekonali się o tym włodarze w trakcie przetargów na dokończenie akwaparku. Magistrat liczył, że ostatni etap budowy zamknie się w kwocie 20 milionów złotych, które pochodzą z kredytu udzielonego przez bank. Powtarzane dwa razy postępowanie konkursowe szybko jednak zweryfikowało te plany. Podczas pierwszego wykonawcy nie złożyli żadnej propozycji. Dopiero obniżenie wymagań wobec oferentów i powtórzenie przetargu zaowocowało zainteresowaniem ze strony jednej firmy. Jednak ta za prace zażądała kilka milionów więcej. Sternicy Słupska stanęli przed dylematem, czy zadłużyć miasto i dokończyć budowę, czy szukać tańszego przedsiębiorstwa, ale znowu przedłużyć termin oddania parku. Prezydent zdecydował się wybrać droższą opcję, ale zgodę na to musi wyrazić jeszcze Rada Miejska.

Na 23 sierpnia zwołano nadzwyczajne posiedzenie słupskich rajców. Wtedy to samorząd lokalny zdecyduje o dalszych losach inwestycji.

Inne rozwiązanie w petycji do Urzędu Miejskiego przedstawił jeden ze słupszczan. Proponuje przeprowadzenie lokalnego referendum, w którym mieszkańcy mieliby zdecydować o samoopodatkowaniu się. W petycji czytamy, że zamiast zaciągać 30-milionową pożyczkę z banku, fundusze można pozyskać od samych mieszkańców. Pomysłodawca policzył, że czteroosobowa rodzina zapłaciłaby 1.500 zł. Zebrane w ten sposób środki zostałyby przeznaczone na dokończenie Parku Wodnego „Trzy Fale”. Autor pisma argumentuje również, że byłaby to najtańsza forma pozyskania pieniędzy, ponadto wynik referendum byłby odpowiedzią słupszczan na pytanie o potrzebę istnienia takiej rekreacyjnej placówki. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.